هک رشد از نگاه دکتر میثم شکری ساز

هک رشد از نگاه دکتر میثم شکری ساز
 • طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز هک رشد از آن دسته اصطلاحاتی است که به احتمال قریب به یقین شما را هم به اشتباه می اندازد. شاید با شنیدن این اصطلاح رایج در دنیای بازاریابی چنین تصور کنید که یک نابغه با صورتی پوشیده در کنج اتاقی تاریک پشت یک اَبَر سیستم فوق پیشرفته نشسته و به سیستم های اطلاعاتیِ جایی که خدا می داند کجاست، نفوذ کرده است. چرا؟!

   برای این که بتواند به رشد یک سازمان کمک کند. این تصوری است که ذهن اکثر قریب به اتفاق ما را درگیر خود نموده، بدون آن که از خودمان بپرسیم نحوه انجام کاری که جناب هکر انجام می دهد، چگونه است یا اصلا چنین کاری شدنی است؟!

  شاید باورتان نشود، اما اصل قضیه با تصورات ما و شما زمین تا آسمان تفاوت دارد. حقیقت این است که این مفهوم که از آن تحت عنوان Growth Hacking نیز یاد می شود، یکی از پر بازده ترین تکنیک های بازاریابی است. جالب است بدانید که این تکنیک موجبات رشد سریع کسب و کارهای مختلفی نظیر دیجی کالا را فراهم نموده است. حالا متوجه شدید که استارتاپ های موفقی همچون دیجی کالای براداران محمدی و اسنپ و دیوار چگونه موفق به تثبیت جایگاه خود در بازار رقابت با رقیبان کوچک و بزرگ، شده اند؟!

  بله؛ همه چیز زیر سر تکنیک قدرتمندی است که آن را با نام گمراه کننده هک رشد می شناسند. مایلید به اتفاق به بررسی این تکنیک ارزشمند پرداخته و مسائل مربوط به آن را موشکافی کنیم؟!

  آموزش هک رشد

  هک رشد چیست؟!

  یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در ذهن خوانندگان این مطلب شکل می گیرد، این است که هک رشد چیست؟!

  سوال خوب و به جایی است و صرف وقت برای بحث و گفتگو درباره آن می ارزد به اتلاف وقت و خواندن مقالاتی که سیر تا پیاز ماجرا را کف دستتان نمی گذارند!

  از زبان دکتر میثم شکری ساز هک رشد از آن دسته تکنیک هایی است که با به کارگیری آن می توانید راه صد ساله رشد کسب و کارتان را یک شبه بروید. اگر فکر می کنید این تکنیک بسیار سخت و پیشرفته است و نمی توانید از پس انجامش برآیید، سخت در اشتباهید. گول ظاهر پیچیده اش را نخورید. بسیار ساده تر از و سازنده تر از چیزی است که فکرش را می کنید.

  برای یادگیری مفهوم مذکور چنین بیندیشید که کوهنورد هستید و می خواهید به قله کوهی در یک منطقه خوش آب و هوا صعود کنید. برای این کار دو راه پیش رو دارید. راه اول هموار و بی دردسر است، اما 6 ساعت به طول می انجامد. در سوی مقابل مسیری 3 ساعته پیش رو دارید که کمی پستی و بلندی دارد، اما در نهایت شما را 3 ساعت زودتر از مسیر پیشین به مقصد می رساند. اغلب کوهنوردان مسیر 6 ساعته را برگزیده و ترجیح می دهند بدون سختی به قله کوه صعود کنند. اما کوهنوردان حرفه ای و کاربلد مسیر 3 ساعته را در پیش گرفته و اندک سختی راه را به جان می خرند تا زودتر به مقصد برسند. هک رشد دقیقا همین گونه است؛ راهی میانبر که شما را زودتر از آنچه که فکرش را می کنید، به هدف می رساند!

  هک رشد چیست

  تاریخچه

  از زمان پیدایش مفهوم هک رشد تا به امروز ده، دوازده سالی بیشتر نمی گذرد. در آن زمان، جناب شان الیس این مفهوم را ابداع و به جهانیان معرفی نمود تا سرنوشت بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک دستخوش تغییراتی شگفت انگیز شود. در ابتدا اکثر طرفداران این تکنیک را کسب و کارهای نوپایی تشکیل دادند که بودجه چندانی برای توسعه کاروبارشان در دسترس نداشتند. آن ها با استفاده از این تکنیک بدون نیاز به صرف هزینه های سرسام آور برای انجام تبلیغات سنتی و دیگر رویکردهای بازاریابی که دست بر قضا بسیار گران بودند، روی غلطک افتاده و رشد کردند. اما در حال حاضر چنین نبوده و کسب و کارهای با قدمت نیز به جمع طرفداران این تکنیک ملحق شده اند. از دید دکتر میثم شکری ساز هر کسب و کاری فارغ از مبتدی یا حرفه ای بودن، باید فرصت های جدید رشد را شناسایی نموده و آن ها را در جهت پیشرفت خود به کار گیرد.

  برگردیم سراغ بحث اصلی مان؛ هک رشد چیست؟!

  در آموزش هک رشد چنین آمده است:

  Growth Hacking عبارت است از سود بردن از یک راه حل هوشمندانه و در عین حال سریع، به منظور حل یک مسئله و رسیدن به هدفی خاص. این مفهوم یکی از اصلی ترین شاخه های بازاریابی است که بر رشد سریع یک کسب و کار تمرکز می کند. شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که با به کارگیری این تکنیک کدام جنبه کسب و کار رشد می کند؟!

  لازم به ذکر است که این رشد می تواند مربوط به هر جنبه ای باشد. از رشد درآمد گرفته تا رشد تعداد مشتری ها، رشد ترافیک سایت، رشد آگاهی از برند و…

  بر باور دکتر میثم شکری ساز با استفاده از این تکنیک قدرتمند بازاریابی می توانید مناسب ترین فرصت موجود برای رشد کسب و کار در یک زمان معین را شناسایی نمایید. بدین ترتیب قادر خواهید بود که با میان بر زدن از متداول ترین روش های مارکتینگ و به کارگیری کارآمدترین تکنیک ها، کسب و کار را به همان سو سوق داده و رشد آن را تضمین کنید.

  یک مثال ساده، اما کاربردی در آموزش هک رشد!

  یکی از پربازده ترین استراتژی های هک رشد که اینستاگرام به کار گرفته است، فراهم سازی قابلیت اشتراک گذاری پست ها در شبکه های اجتماعی مختلف است. این امکان هزینه چندانی نداشته و در عین حال، در مدت زمانی کوتاه تعداد کاربران را به طور معجزه آسایی افزایش می دهد!

  هک رشد چیست

  آیا Growth Hacking همان بازاریابی است؟!

  بسیاری از افراد بر این باورند که هکِ رشد همان بازاریابی است که تکنیک های آن به شیوه ای درست و بی نقص اجرا می شوند. اما در حقیقت چنین نبوده و این دو تفاوت های بارزی با یکدیگر دارند. اگر بخواهیم ساده و صریح خدمتتان عرض کنیم، باید بگوییم:

  طبق نظر دکتر میثم شکری ساز بازاریابی بر فروش محصولات و خدمات متمرکز است. در حالی که هک رشد با دید جامع تری به قضیه نگریسته و تمرکز آن بر روی بهبود ویژگی های محصول با استفاده از استراتژی های خلاقانه بازاریابی، می باشد.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای