نقش هوش مصنوعی در بازاریابی از زبان میثم شکری ساز

نقش هوش مصنوعی در بازاریابی از زبان میثم شکری ساز
 • نقش هوش مصنوعی در بازاریابی چیست؟ میثم شکری ساز مدیرعامل هولدینگ پارس پندار نهاد معتقد است که هوش مصنوعی (AI)جدیدترین ابزار دنیای ارتباطات می باشد. این ابزار بر روی تمامی شاخه های بازاریابی از تولید محتوا گرفته تا تجزیه و تحلیل دیتا، تاثیر زیادی گذاشته است. به عبارت دیگر این فناوری می تواند تمام پروسه بازاریابی را تغییر دهد. یک متخصص بازاریابی ابتدا بهترین استراتژی را تعیین و سپس آن را تدوین می کند. در نهایت نتایج به دست آمده از استراتژی را تحلیل و با مشتریان هدف، ارتباط و تعامل برقرار می نماید.

  میثم شکری ساز

  به نظر میثم شکری ساز، هوش مصنوعی می تواند تمامی این مراحل را تغییر دهد. این قابلیت سبب شد اغلب متخصصان بازاریابی از این فناوری مدرن استفاده کنند و از ترفندهای هوش مصنوعی برای بازاریابی کمک بگیرند. یکی از بزرگترین حوزه هایی که هوش مصنوعی موفق شد بر روی آن اثر بگذارد دیجیتال مارکتینگ است. هوش مصنوعی یکی از شاخه های علوم کامپیوتری است. وظیفه این فناوری درک ماهیت هوش و تولید ماشین هوشمند جدید می باشد.

  توانایی این ماشین به این صورت است که بعد از دادن داده های لازم می تواند مانند یک انسان فکر کند و پاسخ دهد. دکتر شکری ساز معتقد است که این سیستم حتی قابلیت اجرای برخی وظیفه های انسانی دیگر را نیز داراست. الگوریتم های دقیق سیستم هوش مصنوعی سبب شد که این فناوری سریع تر از آنچه که تصور می شد، پیشرفت کند. این سیستم قابلیت ایجاد هوش محتوایی دارد که این هوش شاخصه ای از بازاریابی است.

  باور دکتر میثم شکری ساز این است که در واقع نقش هوش مصنوعی در بازاریابی این است که با بهره گیری از لحن و سبک کار می تواند محتوا و تبلیغات تولید کند. این تنها کاربرد هوش مصنوعی در تجارت نیست. هوش مصنوعی ابزارهایی دارد که به کمک آن ها می توان این تولید محتوا را برای مشتریان هدف شخصی سازی کرد. با توجه به کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی امروزه از این فناوری در دیجیتال مارکتینگ به وفور استفاده می شود.

  کاربرد هوش مصنوعی در تجارت

  کاربرد هوش مصنوعی در تجارت

  هوش محتوایی می تواند از یک پروسه آزمون و خطای طولانی جلوگیری می کند. این سیستم، تبلیغات و تولید محتوا را بر اساس سبک کاربر، تنظیم و تدوین می نماید. همچنین به کاربر اطمینان می دهد که تبلیغات تولید شده حول محور رفتار و علاقه کاربران است. از طرفی این ابزار می تواند تولید محتوایی با کارایی بالا ایجاد کند. تجزیه و تحلیل داده های مشتری و ردیابی عملکرد آن ها از دیگر نقش های هوش مصنوعی در بازاریابی و تجارت است.

  این قابلیت ها سبب افزایش کاربرد هوش مصنوعی در تجارت شدند. به همین دلیل در ادامه برخی از مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در بازاریابی و تجارت را بررسی می کنیم.

  تبلیغات آنلاین

  ساخت تبلیغ با هوش مصنوعی یکی از رایج ترین کاربردهای این فناوری است. امروزه به کمک هوش مصنوعی تبلیغات آنلاین متنوعی طراحی و ساخته می شوند. همانطور که می دانید تبلیغات آنلاین یکی از مهمترین عناصر بازاریابی دنیای دیجیتال مارکتینگ است. چرا که به تمام مشاغل کمک می کند که در سریع ترین زمان ممکن با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند.

  هوش مصنوعی برای ساخت تبلیغات آنلاین دارای ابزارهای پیچیده ای است که به Programmatic Advertising معروف هستند. مهم ترین مزیت ساخت تبلیغ با هوش مصنوعی این است که این سیستم تشخیص می دهد برای هر کسب و کاری چه نوع تبلیغی مناسب است. سپس هر تبلیغ را در جایگاه و متناسب با مخاطبان هدف همان کسب و کار تولید می نماید.

  از دیگر مزایای هوش مصنوعی در بازاریابی این است که  روند خرید و فروش در فضای آنلاین را آسان تر می کند. به گونه ای که خرید و فروش در حراج های راه اندازی شده، در مدت زمان یک هزارم ثانیه انجام می گیرد. اگر کمی در حوزه بازاریابی اطلاعات داشته باشید می دانید که قبل از حضور هوش مصنوعی در بازاریابی، بازاریاب ها باید در بازار هدف تحقیقات کاملی انجام می دادند. این تحقیقات یک پروسه کاملا وقت گیر و هزینه بر بود. هدف از این تحقیقات یافتن بستر مناسب برای تبلیغات شغل مورد نظر در بازار می باشد.

  در واقع کاربرد هوش مصنوعی در تجارت این است که این تحقیقات را بدون هزینه و زمان بر بودن انجام می دهد. بنابراین این امکان را برای بازاریاب فراهم می کند که وقت خود را بر روی سایر جنبه های بازاریابی نظیر استراتژی های بازاریابی دیجیتال بگذارد.

  کاربرد هوش مصنوعی در فروش

  شخصی سازی

  یکی از مهمترین پروسه های بازاریابی دیجیتال، شخصی سازی است که هوش مصنوعی در بازاریابی به خوبی از عهده این کار برمی آید. این سیستم می تواند روزانه اطلاعات زیادی را جمع آوری کند. از جمله این اطلاعات می توان به الگوهای رفتاری، علاقه مندی ها و انواع فعالیت های مخاطبان اشاره کرد. سپس این سیستم ویژگی های آن ها اعم از ویژگی های جغرافیایی، شناختی و … را تجزیه و تحلیل می نماید.

  شخصی سازی بر روی نرخ تبدیل تاثیر بسزایی دارد. به گونه ای که هرچه شخصی سازی بهتر انجام شود، نرخ تبدیل افزایش می یابد.

  طراحی وب سایت

  طراحی وب سایت مهمترین کاربرد هوش مصنوعی در تجارت است. چرا که بدون داشتن دانش HTML،CSS و JavaScript طراحی وب سایت امکان پذیر نیست. اما هوش مصنوعی این امکان را فراهم کرده است که بدون این دانش ها نیز قابلیت طراحی وب سایت به راحتی وجود داشته باشد. بنابراین کاربران برای طراحی سایت از طریق هوش مصنوعی فقط به محتوا، تصاویر، طرح و … نیاز دارند.

  ساخت تبلیغ با هوش مصنوعی

  تولید محتوا

  از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در بازاریابی تولید محتواست. شاید از این کاربرد هوش مصنوعی تعجب کنید. ولی باید اغراق کنیم هوش مصنوعی می تواند برای سایت ها، شرکت ها، خدمات و … محتوا تولید کند. هوش مصنوعی قابلیت تولید محتوای نقد فیلم را هم دارد. لذا می توان از آن در سایت های خبری هم استفاده نمود.

  این سیستم قابلیت تجزیه و تحلیل هزاران محتوا را داراست و در نهایت می تواند محتوایی شبیه انسان ها تولید کند.

  بازاریابی محتوا

  در حال حاضر از استراتژی های مختلفی برای بازاریابی استفاده می شود. اما ثابت شده است که در بین تمام این استراتژی ها، استراتژی محتوا تاثیر بیشتری بر روی میزان بازدهی سرمایه گذاری دارد. این استراتژی بر روی دو اصل بنا شده است؛ تولید و اصلاح محتوا. همانطور که می دانید تولید محتوا با استفاده از مطالب مشابه انجام می شود. به همین دلیل هوش مصنوعی AI هم می تواند با جستجو در بین مطالب مورد علاقه مخاطبان بهترین محتوا را تولید کند.

  در واقع این سیستم به کاربران کمک می کند مطالبی را پیدا کنند که پربازدیدتر باشند. این قابلیت سبب می شود کاربران بتوانند به راحتی محتوای خود را ویرایش یا محتوای آینده خود را هوشمندانه تر تولید کنند. در حال حاضر بزرگترین وب سایت های دنیا از هوش مصنوعی استفاده می کنند تا تولید محتوای سایت خود را بر اساس علاقه مخاطب تولید کنند.

  به طور کلی تولید محتوا پروسه ای زمان بر و هزینه بر است. خصوصا اگر در مقیاس وسیع انجام گیرد. همین موضوع سبب شد که بسیاری از کاربران از تولید محتوا در مقیاس وسیع منصرف شوند. اما سیستم AI سبب شد تولید محتوا در مقیاس وسیع بدون هیچ مشکل و هزینه زیادی انجام گیرد.

  هوش مصنوعی و بازاریابی

  کاربرد هوش مصنوعی در فروش

  قابلیت های AI سبب افزایش کاربرد هوش مصنوعی در فروش و تجارت شده است. به گونه ای که امروزه نقش این سیستم در بازاریابی غیر قابل انکار است. به همین دلیل این ابزار به یکی از مهمترین عناصر صاحبان کسب و کار برای پیشرفت در بازار تبدیل گردیده است. کاربرد هوش مصنوعی در فروش این است که با استفاده از آن می توان به خوبی مشتریان را شناخت و با علایق و سلایق آن ها آگاه شد.

  طبیعتا مشاغلی که اطلاعات و شناخت بهتری از مشتریان خود داشته باشند می توانند خدمات بهتر و وسیع تری به آن ها ارائه دهند. این امر هم رضایت مشتریان را به همراه دارد و هم به افزایش درآمد و بهبود کسب و کارها کمک می کند. به طور کلی ظهور سیستم هوش مصنوعی کمک زیادی به فروش می کند. این سیستم برای بازاریابی، تبلیغات، تجارت الکترونیک و فروش بیشتر ایده ها و الگوهای جدید ارائه می دهد.

  از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در فروش می توان به پیشبینی فروش، قیمت گذاری، مشخص کردن فرصت های رشد درآمد، دسته بندی کردن محصولات، خودکارسازی پروسه فروش و پیش بینی ترندها اشاره کرد.

  کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی

  کاربرد هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

  یکی دیگر از بیشترین کاربردهای هوش مصنوعی فعالیت در زمینه تجارت الکترونیک است. همانطور که می دانید تجارت الکترونیک یعنی خرید، فروش، تبادل اطلاعات، خدمات و محصولات به صورت آنلاین و از طریق اینترنت و وب سایت ها. بنابراین با اینکه مخاطبان از این نوع تعامل لذت می برند، همواره به دنبال پیشرفت بیشتر هستند و انتظارات بیشتری مطرح می کنند.

  به عنوان مثال یکی از این انتظارات پاسخ دهی در مدت زمان کم است. از آنجایی که صبر و حوصله کاربران کم است؛ تمایل دارند که در سریع ترین زمان نیاز آن ها برطرف شود. لذا اگر مدت بارگذاری سایت فقط چند ثانیه بیشتر طول بکشد، بخش عظیمی از مخاطبان آن وب سایت را می بندند و از آن خارج می شوند. به همین دلیل تمام کاربرانی که در حوزه تجارت الکترونیک مشغول هستند دائما به دنبال جلب رضایت مشتریان می باشند. هوش مصنوعی یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی است که به کمک تجارت الکترونیک آمد.

  دکتر میثم شکری ساز

  این هوش قابلیت و کاربردهای جدیدی به تجارت الکترونیک اضافه نمود که از جمله آن ها می توان به  پشتیبانی 24 ساعته از مشتریان، تشخیص دادن محصولات تقلبی، ایجاد سیستم های پیشنهادی شخصی سازی شده و جستجوی مشتری محور اشاره نمود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای