استراتژی بازاریابی محتوا از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

استراتژی بازاریابی محتوا از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز
 • دکتر میثم شکری ساز معتقد است که استراتژی بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تا به خوبی از قوانین کسب و کار مطلع شوید. خوب است بدانید بازاریابی محتوا بخشی از استراتژی بازاریابی به شمار می رود که می تواند موجب شود که کسب و کار شما رشد کند. ما در ادامه قصد داریم به بررسی استراتژی بازاریابی محتوا بپردازیم، پس با ما همراه باشید.    

  دکتر میثم شکری ساز

  آشنایی با استراتژی بازاریابی محتوا

  استراتژی بازاریابی محتوا یک اصطلاح بسیار مهم می باشد که در چندین ماه گذشته بین کاربران شبکه های مختلف اجتماعی زیاد شنیده شده است.  در مورد این کلمه تعاریف گوناگونی وجود دارد و هر فردی از دنیای درونی خودش به موضوع نگاه می کند. به نظر شما تعریف اصلی چیست؟ کدام مفهوم درست تر می باشد؟ ما می توانیم به کدام مورد بیشتر اعتماد کنیم؟

  سوالات بسیار زیادی در مورد استراتژی بازاریابی محتوا وجود دارد ما در این مقاله سعی کرده ایم به این سوالات پاسخ دهیم.

  تدوین استراتژی محتوا

  از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز، استفاده کردن از استراتژی بازاریابی محتوا برای کسانی که در دنیای آنلاین بسیار فعال هستند و به عنوان صاحبان اصلی کسب و کار معرفی شده اند یک عنصر اصلی و حیاتی به شمار می رود. مزیت های بسیار زیادی پشت این مسئله وجود دارد. احتمالا شما نیز با این مسئله موافق هستید که بازاریابی سنتی روز به روز در حال کمرنگ شدن می باشد و تا حدودی طرفداران خود را نیز از دست داده است. این مسئله دقیقا مخالف استراتژی بازاریابی محتوا می باشد. بازاریاب هایی که این روزها فعالیت می کنند توانسته اند رویکردهای خود را به شکل زیبایی طراحی کنند و آنها را هدفمندانه جلو ببرند. تمام رویکردهای بازاریاب های امروزی طبق برنامه می باشد و آنها استراتژی های خاصی را دنبال می کنند.

  در دنیای استراتژی بازاریابی هدف اصلی از تولید محتوا چیست؟

  بهتر است بدانید در جهان استراتژی بازاریابی محتوا هدف اصلی از تولید محتوای با کیفیت این است که مخاطب بتواند به صورت کامل با برند سازگار شود. به بیان دیگر ما قصد داریم در کنار اینکه به جذب مخاطب می پردازیم، محصول خود را نیز داشته باشیم تا برند ما بتواند فعالیت اقتصادی متعادلی داشته باشد. به همین دلیل هدف نهایی مجموعه و برند، رسیدن به مشتری وفادار می باشد. برای رسیدن به این هدف باید به قوانین از پیش تعیین شده نیز عمل نمود.       

  خوب است بدانید استراتژی بازاریابی محتوا ابزارهای رسیدن به این هدف را به طور کامل در اختیار فرد قرار می دهد. در این خصوص افراد مجموعه باید بر تدوین رویکردهای محتوا نیز تمرکز نمایند. این مسیر کمتر چالش ایجاد می کند. علاوه بر این مشتریان زیادی جذب برند شما می شوند.  

  انواع بازاریابی محتوا

  تدوین استراتژی محتوا

  به یاد داشته باشید برای تدوین استراتژی محتوا باید به عوامل داخلی و خارجی که می توانند بر بیزینس شما موثر باشند توجه لازم را داشته باشید. اصلی ترین عواملی که می توانند بر تدوین استراتژی محتوا تاثیر بگذارند به گفته دکتر میثم شکری ساز عبارتند از:    

  • اهداف سازمان را باید در ابتدا به طور دقیق تعیین نمایید.
  • مخاطبین هدف خود را باید حتما شناسایی نمایید.
  • رسانه کسب و کار خود را به صورت دقیق مشخص نمایید.
  • برای تولید محتوای خود موضوعات مناسبی پیدا کنید تا بتوانید به آنها رسیدگی نمایید.
  • شما باید تعیین کنید که قرار است چه محتواهایی تولید نمایید.
  • در این مرحله باید استراتژی توزیع محتوای خود را به شکل درست جمع بندی نمایید.
  • برای خودتان یک تقویم محتوایی ایجاد نمایید و طبق آن پیش بروید.
  • محتوای خود را تولید نمایید و پس از آن منتشر کنید.
  • موفقیت و کیفیت فعالیت خود را به درستی بسنجید.
  • دقیقا مطابق با نتایج ارزیابی فعالیتتان می توانید به تدوین استراتژی محتوا بپردازید.
  • بعد از اینکه به تدوین استراتژی محتوا پرداختید محتوای شما به طور کامل تولید شده است.
  بازاریابی محتوا چیست

  انواع بازاریابی محتوا

  در این بخش قرار است به انواع بازاریابی محتوا بپردازیم. به یاد داشته باشید گاهی اوقات دیدن یک محتوای تکراری ممکن است برای شخص بسیار کسل کننده باشند. به همین دلیل باید به محتوا تنوع بخشید تا مخاطب خسته و دلزده نشود.

  آشنایی با اینفوگرافیک

  توجه داشته باشید از انواع بازاریابی محتوا می توان به اینفوگرافیک اشاره نمود. دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که این روش یکی از روش های بازاریابی محتوا می باشد و برای ارائه بصری ایده ها، روشی نو به شمار می رود. در این روش به جای اینکه از محتواهای طولانی استفاده شود، بازاریاب ها روی اعداد و نقاط متمرکز می شوند.

  استفاده از کتاب های الکترونیکی

  لازم به ذکر است بدانید از انواع بازاریابی محتوا می توان به کتاب های الکترونیکی اشاره نمود. اینگونه کتاب ها می توانند موجب ایجاد علاقه و اشتیاق در مشتریان شوند. علاوه بر این برای دانلود کردن کتاب های الکترونیکی، مشتریان می بایست درباره خودشان ایمیل و آدرس ارائه کنند. شما زمانی که اطلاعات بیشتری از مشتریان خود داشته باشید تعامل برایتان ساده تر و آسان تر می شود.

  آموزش استراتژی محتوا

  بازاریابی محتوا چیست؟

  در پاسخ به سوال بازاریابی محتوا چیست؟ باید بدانید بازاریابی محتوا یک پروسه کامل و جالب برای جذب کردن مخاطب می باشد. مشتریان طی چندین سال گذشته درگیر پیام های بازاریابی شده اند. این مسئله موجب شده است تا افراد به این پیام ها توجه چندانی نداشته باشند. دکتر میثم شکری ساز معتقد است اگر بازاریابی محتوای شما مناسب باشد، کسب و کار شما در اولویت قرار می گیرد. پس از آن ممکن است خریداران برند شما را  نسبت به برندهای دیگر ترجیح دهند. به یاد داشته باشید تولید محتوای سرگرم کننده می تواند ارتباط بین مشتریان و برند را تا حد ممکن تقویت نماید. در قدیم بازاریاب ها از شیوه هایی مانند تبلیغات تلویزیونی برای جلب توجه مشتری استفاده می کردند. این روش بسیار پرکاربرد بود و به بازاریاب ها این فرصت داده می شد تا بتوانند محتوای خود را منتشر نمایند. پس از آن توجه مخاطبان بیشتر جلب می شد.

  آموزش استراتژی محتوا

  در این بخش به آموزش استراتژی محتوا می پردازیم. بهتر است بدانید اکثر افرادی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنند به خصوص اگر خود را در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعال بدانند. دو کلمه بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا را مکمل یکدیگر می دانند. تولید محتوا باید مثل هر فعالیت دیگری در کسب و کارها مطابق با نرخ بازگشت سرمایه باشد. به یاد داشته باشید کسب و کارها همیشه به استراتژی محتوا ربط پیدا می کنند. با توجه به این نوع نگرش می توان افزود استراتژیست محتوا چشم انداز یک مجموعه را به طور دقیق بررسی می کند. این روش نوعی نگرش استراتژیک در زمینه مدیریت محتوا می باشد که به عنوان دارایی مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس آن نرخ بازگشت سرمایه برای فعالیت های مربوط به محتوا می بایست به صورت عددی ذکر شود.   

  مزیت های استراتژی در زمینه مدیریت محتوا

  مزیت های استراتژی در زمینه مدیریت محتوا

  در این بخش قرار است به مزیت های استراتژی در زمینه مدیریت محتوا بپردازیم:

  • ایده پردازی و خلاقیت: خوب است بدانید بازاریاب محتوا می بایست همیشه به دنبال ایده پردازی و نگاه جدید باشد. به یاد داشته باشید این موضوع ذهن مخاطب را همیشه درگیر می کند و باید به آن به طور اساسی توجه شود.
  • تعیین سیستم مدیریت محتوا: استفاده کردن از یک سیستم درست موجب می شود تا فرد در موقعیت مناسب محتوای درستی تولید نماید. لازم به ذکر است بدانید استراتژی محتوا این امکان را به طور دقیق در اختیار فرد قرار می دهد.
  • تولید و سرنخ جدید: شما می توانید با تولید یک محتوای با کیفیت و دقیق مخاطبان بسیاری را با خودتان همراه نمایید. آنها می توانند در مراحل مختلف تولید محتوا همراه شما باشند، شما باید محتوای هر گروه را به طور دقیق شناسایی نمایید.
  اعتقاد دکتر میثم شکری ساز
  • بهبود سئو سایت: بهتر است بدانید بازاریابی محتوا می تواند روی افزایش ترافیک و سئو تاثیر چشمگیری داشته باشند، زیرا همیشه سیل عظیمی از بازدیدکنندگان به سمت سایت شما هدایت می شوند.
  • آگاه شدن مخاطب از برند شما: زمانی که یک محتوای با کیفیت در وب سایت شما وجود داشته باشد. مخاطب می تواند آن برند را به خوبی بشناسد و اگر به آن احتیاج داشت به آن رجوع نماید.
  • ایجاد اعتماد در بازدیدکنندگان سایت: هنگامی که بازدیدکنندگان به سایت شما وارد می شوند می توانند نظر سایر مخاطبان را بررسی نمایند. پس از آن به سایت شما اعتماد می کنند.
  استراتژی محتوا

  کلام پایانی

  ما در این مقاله به طور کامل به بررسی استراتژی بازاریابی محتوا پرداختیم. داشتن استراتژی و رویکرد مناسب موجب می شود تا بازدیدکنندگان در مسیر درست قرار بگیرند. امکان دارد در مرحله اول تولید محتوا کار آسانی به نظر برسد ولی شما در ادامه می بینید که این کار نیز مانند هر کار دیگری سختی های خاص خود را دارد. سلیقه و نگاه بازدیدکنندگان سایت ها لحظه به لحظه در حال تغییر می باشد. آنها از شما انتظارات زیادی دارند. شما می توانید با مدیریت دقیق و یک برنامه ریزی درست یک محتوای خوب و با کیفیت تولید نمایید. با این کار تعداد بازدیدکنندگان سایت شما نیز افزایش می یابد.             

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای