بازاریاب موفق از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

بازاریاب موفق از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز
 • دکتر میثم شکری ساز معتقد است که بازاریابی موفق مهمترین عامل برای رسیدن به افزایش سود و بهره وری است. در واقع فرقی نمی کند شما دارای یک کسب و کار بزرگ هستید و یا به تازگی شغل خود را راه اندازی نمودید. تا زمانی که از یک استراتژی بازاریابی موثر استفاده نکنید نمی توانید به نتیجه دلخواه در کسب و کار برسید. اما برای رسیدن به بازاریابی موفق فقط به هزینه و زمان نیاز نیست. شخصیت بازاریاب یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در بازاریابی است.

  بازاریاب موفق از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

  این موضوع سبب شد که امروزه تصور موفقیت در کسب و کاری بدون حضور بازاریاب خوب کاملا دشوار باشد. با توجه به اهمیت حضور بازاریاب برای موفقیت و افزایش فروش کسب و کارها امروزه کاربران زیادی به دنبال حضور در این حوزه هستند. در این راستا باید بگوییم بازاریابی به مانند سایر مشاغل دارای فوت و فن و دانش است. بنابراین قبل از ورود به این حوزه بهتر است کاملا با این مهارت آشنا باشید. نکته جالب توجه اینجا است که این اطلاعات فقط محدود به دانش تئوری نیست.

  در واقع بازاریابی موفق زمانی برآورده می شود که متقاضی دارای شخصیت بازاریابی حرفه ای باشد. در این راستا در ادامه مطلب خصوصیات بازاریاب حرفه ای را بررسی می کنیم. برای اینکه بدانید کارهایی که یک بازاریاب باید انجام دهد چیست و چگونه بازاریاب موفق باشیم با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

  خصوصیات بازاریاب حرفه ای

  خصوصیات بازاریاب حرفه ای

  به طور کلی وظیفه یک بازاریاب این است که علاقه مردم به خرید یک کالا یا محصول را افزایش دهد. یعنی آن ها برای خرید یا استفاده از خدمات مورد نظر حاضر به پرداخت پول باشند. دکتر میثم شکری ساز میگوید یکی از ترفندهای بازاریابی موفق این است که هر کاری که از دستتان برمی آید انجام دهید تا مشتریان بیشتری جذب محصول یا خدمات شوند.

  البته باید متذکر شویم تنها بازاریاب نمی تواند به افزایش فروش کمک کند. این پروسه نیازمند فاکتورهای دیگری هم است که از جمله آن ها می توان به کیفیت کالا، میزان عرضه و تقاضا، شخصیت بازاریاب و چگونگی توزیع کالا اشاره نمود. مجموعه این فاکتورها در کنار هم سبب می شوند مشتریان بیشتری جذب محصول و خدمات شوند.

  با اینکه مجموع این عوامل تاثیر بسزایی در افزایش فروش دارند اما به جرات می توان گفت تاثیر شخصیت بازاریاب از تمام این فاکتورها بیشتر است. چه بسیار مواقعی که محصول از کیفیت بالایی برخوردار بود و میزان تقاضای زیادی داشت ولی فقط به خاطر کم کاری بازاریاب نتوانست به موفقیت مد نظر برسد.

  بازاریاب موفق ویژگی هایی دارد که بر روی افزایش فروش تاثیر زیادی می گذارد. حال اگر می خواهید بدانید چگونه بازاریاب موفق باشیم باید با این ویژگی ها آشنا باشید. از جمله ویژگی ها و خصوصیات بازاریاب حرفه ای و موفق عبارتند از:

  • فرصت طلب باشید
  • خلاقیت داشته باشید
  • با مشتریان تعامل و ارتباط خوبی برقرار کنید
  • مشاوره خوبی به خریداران ارائه دهید
  • اطلاعات دقیقی از بازار داشته باشید
  • علاقه مند به یادگیری بیشتر باشید
  • با تکنیک های مختلف آشنا باشید
  • قدرت شبکه ها را فراموش نکند
  شخصیت بازاریاب

  فرصت طلب بودن

  یکی از مهمترین خصوصیات بازاریاب حرفه ای فرصت طلب بودن است. چرا که برای فروش بهتر و بیشتر محصولاتش همیشه به دنبال بهترین فرصت ها است. دکتر میثم شکری ساز معتقد است که بازاریاب خوب باید برای به دست آوردن بهترین فرصت خوب به اطراف خود نگاه کند و با یافتن بهترین فرصت اهداف بازاریابی خود را ارتقا دهد.

  خلاق بودن

  یکی دیگر از ویژگی های بازاریاب موفق خلاق بودن است. هرچه میزان خلاقیت بازاریاب بیشتر باشد فرآیند بازاریابی موفق تر می شود. بنابراین اگر می خواهید به یک بازاریاب موفق تبدیل شوید باید میزان خلاقیت خود را افزایش دهید. دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد افزایش خلاقیت فقط با تمرین و ممارست امکان پذیر است.

  برقراری ارتباط خوب

  برخورداری از روابط عمومی بالا و تعامل خوب از مهمترین خصوصیات بازاریاب حرفه ای است. یک بازاریاب حرفه ای می داند که تنها با یک ارتباط موثر می تواند بر روی مشتریان تاثیر بگذارد. به همین دلیل به بهترین شکل ممکن با مخاطبان ارتباط برقرار می کند. البته برای برقراری یک ارتباط خوب باید تیپ های شخصیتی مختلف را بشناسید و بدانید که با هر شخصیتی باید چگونه ارتباط برقرار کنید. 

  بنابراین یکی از کارهایی که یک بازاریاب باید انجام دهد این است که هنر برقراری ارتباط با مشتریان را بیاموزد. وگرنه هرچقدر استراتژی بازاریابی و خلاقیت بلد باشد اما هنر ارتباط موثر با مشتریان را نداند نمی تواند به یک بازاریاب موفق تبدیل شود.

  کارهایی که یک بازاریاب باید انجام دهد

  مشاوره دادن خوب

  یکی دیگر از خصوصیات بازاریاب حرفه ای این است که مشاور خوبی باشد. امروزه یکی از رموز بازاریابی موفق این است که به جای تاکید بر روی فروش مشاوره خوبی به متقاضیان ارائه شود. یعنی اینکه به متقاضیان در مورد محصول یا خدمات مشاوره دهند و به آن ها بگویند کدام انتخاب درست تر است. بنابراین یک بازاریاب حرفه ای باید بر اصول مشاوره تسلط داشته باشد و اطلاعات دقیقی در اختیار مشتریان بگذارد.

  آگاهی دقیق از بازار

  یک بازاریاب حرفه ای فقط نباید بر روی محصول و کالای خود تمرکز کند و اطلاعات داشته باشد. برای اینکه بتوان در این حوزه موفق شد باید اشراف دقیق بر روی بازار داشت. یعنی باید اطلاعات خود را در مورد سایر سازمان ها و شرکت های رقیب افزایش دهد. یک بازاریاب موفق باید بداند در بازار کسب و کار او چه می گذارد و سازمان و کسب و کارش در چه جایگاهی قرار دارد.

  به روز کردن اطلاعات بازار و رقبا از مهمترین ویژگی های تبدیل شدن به یک بازاریاب موفق است.

  افزایش یادگیری

  برای بازاریابی موفق نباید بر روی اطلاعات خود بسنده کنید. یکی از خصوصیات بازاریاب حرفه ای این است که همواره علاقه مند به یادگیری است. این شخص باید بروزترین اصول بازاریابی و فروش را یاد بگیرد تا در شغل خود پیشرفت کند.

  چگونه بازاریاب موفق باشیم

  آشنایی و به کارگیری اصول و تکنیک های جدید

  از نظر دکتر میثم شکری ساز برای بازاریابی موفق باید جدیدترین اصول و تکنیک های بازاریابی و فروش بکار گرفته شود. بنابراین کسی می تواند در این شغل موفق باشد که این اصول را بداند و به موقع از آن ها استفاده کند.

  قدرت شبکه را بداند

  همانطور که می دانید عصر کنونی عصر ارتباطات اینترنتی و شبکه های مجازی است. یک مشتری ناراضی به راحتی می تواند یک پیام در سایت و یا صفحه اجتماعی بگذارد و میلیون ها نفر را از خرید کالا منصرف کند. بنابراین قبل از اینکه مشتری به ایراد کالا پی ببرد حتما خودتان آن را بیابید. از دیگر فاکتورهایی که سبب می شود بازاریابی موفقی در شبکه های اجتماعی داشته باشید عبارتند از:

  • سعی کنید مشتریان مشتاق را جذب کنید.
  • حتی الامکان از ایجاد بازار جدید خودداری کنید.
  • کمبودها را پیدا کنید.
  • سعی کنید با سازمان ها و بازارهای بزرگ وارد رقابت نشوید.

  چگونه بازاریاب موفق باشیم؟

  حال اگر می خواهید به یک بازاریاب موفق تبدیل شوید باید از ویژگی های زیر برخوردار باشید:

  • نیاز مشتریان را بشناسید
  • مهارت برقراری ارتباط با مشتریان را بلد باشید
  • جاه طلب و پرانگیزه باشید
  • دانش فروش را بیاموزید
  • تفکر استراتژیک داشته باشید
  • دانش نرم افزار CRM یا نرم افزار مدیریت روابط مشتری را بیاموزید
  • در عین حرفه ای بودن با مشتریان دوستانه رفتار کنید
  • بدانید تجارت شما چه فایده ای برای مردم دارد و برای چه چیزی تلاش می کنید. چرا مشتریان باید به جای سایر رقبا به شما اعتماد کنند. در واقع باید بزرگ شدن و نگه داشتن خود در سطوح بالا را یاد بگیرید تا به یک برند محبوب نزد مشتری تبدیل شوید.
  • برای بازاریابی موفق باید مهارت تحقیق داشته باشید. یعنی بتوانید از هر روشی در مورد مشتری خود تحقیق کنید و بتوانید با آن ارتباط برقرار نمایید.
  بازاریاب

  کارهایی که یک بازاریاب باید انجام دهد تا به موفقیت برسد؟

  یک بازاریاب باهوش برای بازاریابی موفق بهتر است از تکنیک های زیر کمک بگیرید:

  • مهارت فروش بالایی داشته باشد و بتواند مشتریان بالقوه را به مشتریان دائم تبدیل کند. البته برای رسیدن به این هدف تکنیک های متنوعی وجود دارد که یک بازاریاب حرفه ای باید بر روی تمام این تکنیک ها مسلط باشد.
  • سازگار و انعطاف پذیر باشد. در واقع یک بازاریاب حرفه ای برای اینکه به موفقیت مد نظر برسد باید خود را با شرایط وقف دهد و هر تغییری را با آغوش باز بپذیرد.
  • قدرت کلام خوبی داشته باشد. نه اینکه چرب زبانی کند. بلکه از درست ترین کلمات استفاده کند. طبیعتا برای رسیدن به چنین مهارتی نیاز به مطالعه بالا است تا دایره لغات بازاریاب گسترده تر شود.
  اعتقاد دکتر میثم شکری ساز
  • یک بازاریاب موفق باید قدرت صبر بالایی داشته باشد و تصمیمات عجولانه نگیرد. به طور کلی شخصیت بازاریاب ها به این صورت است که در سریع ترین زمان به نتیجه برسند. اما باید به این نکته توجه کنید که محدوده زمانی هر استراتژی متفاوت است.
  • یک بازاریاب موفق باید مسئولیت پذیر باشد و تمام مسئولیت و عواقب کارهایش را برعهده بگیرد. طبیعتا هرچه مسئولیت پذیری بازاریاب بیشتر باشد اعتماد مشتریان نسبت به او و برند بیشتر می شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای