مارکت پلیس از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

مارکت پلیس از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز
 • مارکت پلیس چیست؟ به گفته دکتر میثم شکری ساز در واقع Marketplace بستری است که در آن فروشندگان با جمع شدن در کنار یکدیگر اقدام به فروش خدمات خود به کاربران می کنند. در این ببین مارکت ها با ایجاد اینگونه گردهمایی ها وظیفه دارند تا میان مشتریان و فروشندگان پل ارتباطی ایجاد نمایند. این امر سبب می شود تا روند تبلیغ و فروش محصولات به صورت پیوسته و دارای اصول مناسب اجرایی شود. اما بدون شک راه اندازی این فروشگاه ها برای صاحبان این کسب و کار بسیار پرسود می باشد. زیرا صاحبان این کسب و کار عموما به ازای هر بار فروش محصول، اقدام به دریافت پورسانت از فروشندگان فعال در مجموعه می نمایند.

  در نهایت این فروشگاه های اینترنتی دارای بستری واحد می باشند که توسط شرکت های دارنده وب سایت فروشگاهی اداره می شوند. همچنین می توان گفت این فضا امکان عرضه و فروش محصولات را به طور همزمان ایجاد نموده است. در نتیجه می توان این مارکت هارا مصداق بارز بازارچه های سنتی دانست که در آنها به عرضه و فروش همزمان محصولات می پردازند. همچنین این فروشگاه ها بستر مناسبی برای ارائه محصولات توسط تولید کنندگان بدون حضور واسطه ها می باشد.

  مارکت پلیس چیست و با چه سازوکاری سبب افزایش فروش محصولات می شوند

  از نگاه دکتر میثم شکری ساز مارکت پلیس ها مجموعه هایی با دامنه فعالیت گسترده می باشند. این مارکت ها فضای مناسبی را برای عرضه انواع محصولات به طور مستقیم ایجاد می نمایند. تفاوت عمده این فروشگاه با سایر فروشگاه های دیگر این است که عموما در آنها دیگر نیازی به انبار نمودن محصولات نیست. در نتیجه تامین کننده ها مستقیما وظیفه ارسال کالاها را بر عهده دارند. در این تجارت تنها با به نمایش گذاشتن موجودی سایر فروشگاه ها و تسهیل کنندگان چرخه بزرگی از عرضه و تقاضا شکل می گیرد.

  کاربران در فضایی مدیریت شده مارکت ها می توانند میان قیمت و کیفیت محصولات تفاوت قائل شوند. پس می توان گفت که Marketplace شکل دیگری از فروشگاه های تامین کننده مایحتاج مصرف کنندگان می باشند. تنها تفاوت در این است که این فروشگاه های بزرگ در بستر اینترنت شکل گرفته اند و به بازاریابی محصولات مشغول می باشند. این فروشگاه ها دارای ساختار مجازی هستند و امروزه بیشترین حجم معاملات را در دنیا مدیریت می نمایند.

  Marketplace

   

  معرفی انواع فروشگاه های اینترنتی در دنیای اقتصاد امروز

  تا این بخش متوجه شدیم مارکت پلیس شکل مجازی فروشگاه ها هستند و روزانه در سطح شهر به طور مکرر به آنها مراجعه می شود. حال نکته مهم در این بین این است که این فروشگاه ها در سه شکل متفاوت وجود دارند. در ادامه به طور مختصر به بررسی انواع مدل های فروشگاه های مجازی یا همان Marketplace خواهیم پرداخت.

  مدل عمودی این نوع فروشگاه

  از دید دکتر میثم شکری ساز یکی از انواع مارکت پلیس هایی که امروزه به ارائه کالا مشغول هستند نوع عمودی این نوع مارکت های مجازی می باشند. در این نوع فروشگاه مجازی کالاهایی از منابع مختلف تامین شده اند و همگی در یک دسته رده بندی می شوند. این محصولات در این مارکت ها توسط فروشندگان ارائه می شود. برای درک بهتر این موضوع می توانیم به فروشگاه مجازی True Facet اشاره نماییم. این فروشگاه به صورت کاملا تخصصی در زمینه عرضه انواع مدل های مختلف طلا و جواهرات فعالیت می نماید. در نهایت این فروشگاه با توجه به حساسیت بالای کار در حوزه طلا و جواهرات به ارائه ضمانت برای محصولات پرداخته است.

  مارکت پلیس های ایران

  معرفی مارکت پلیس افقی

  بر باور دکتر میثم شکری ساز در فروشگاه های اینترنتی که دارای ساختاری افقی می باشند فروشندگان می توانند در حوزه های مختلف فعالیت نمایند. معمولا محصولات ارائه شده در اینگونه فروشگاه ها در یک ویژگی خاص دارای نقطه اشتراک می باشند. برای مثال برخی از فروشگاه های بزرگ اینترنتی به گونه ای طراحی شده اند تا نیازهای روزانه خانم ها را در آشپزخانه برطرف نمایند. در نتیجه ویژگی مشترک این فروشگاه ها این است که محصولات مورد نیاز برای آشپزخانه را در یک محیط پیوسته ایجاد نموده اند.

  مدل جهانی این مارکت ها به چه شکلی می باشد؟

  این نوع مارکت ها توانسته اند با ایجاد ساختاری جهانی در حوزه های مختلف به کاربران خود خدماتی را ارائه نمایند. در نتیجه کاربران با مراجعه به این نوع مارکت ها می توانند از رنج گسترده ای محصولات بازدید نمایند.

  مارکت پلیس چیست

  مارکت پلیس NFT چیست و چگونه عمل می نماید؟

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز NFT به معنی دارایی های دیجیتال و یا همان توکن های غیر مشابه می باشد. در واقع از این NFT های ذکر شده در دنیا مانندی وجود ندارد و این NFT ها دارای ساختاری غیر تکراری می باشند. در نهایت کاربران به راحتی می توانند NFT ها را که در هر زمینه ای تولید می شوند و شامل یک قطعه موسیقی، داستان، ویدئو و یا هر چیز دیگری باشد را در مارکت پلیس NFT تهیه نمایند. امروزه در دنیا تعداد این مارکت ها بسیار افزایش یافته است. همین امر نیز سبب شده تا کاربران محصولات مورد نیاز خود را به راحتی در دنیای مدرن خریداری و دریافت نمایند. مارکت open Sea یکی از بزرگترین فروشگاه های NFT  در دنیا می باشد که به کاربران این اطمینان را می دهد که فروش محصولات در فضایی امن و مطمئن صورت می پذیرد. در نهایت کاربران با حضور در این فروشگاه ها علاوه بر نمایش آثار خود به راحتی می توانند نسبت به فروش این محصولات نیز در فضایی کاملا مطمئن بپردازند. امروزه تعداد کاربرانی که از این مارکت استفاده می نمایند در حدود 600000 کاربر محاسبه شده است. در نهایت کارمزد منصفانه ای که این پلتفرم از کاربران خود دریافت می نماید سبب افزایش مقبولیت آن در بین کاربران شده است. از دیگر  مارکت های NFT که در سطح جهان شناخته شده اند می توان به Rarible، Nifty Gateway و Foundation اشاره نمود.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای