مهارت حل مسئله از نگاه دکتر میثم شکری ساز

مهارت حل مسئله از نگاه دکتر میثم شکری ساز
 • به گفته دکتر میثم شکری ساز مهارت حل مسئله سبب می‌ شود تا شما بتوانید مشکلات به وجود آمده را به راحتی برطرف کنید. اصولاً حل مسئله دارای چند مرحله می‌ باشد. در مرحله اول شما باید علت به وجود آمدن این مشکل و مسئله را مشخص نمایید. در مرحله بعدی باید بهترین راه حل‌ های موجود برای رفع این مشکل را در نظر بگیرید تا بتوانید مشکلات را سریعاً از بین برده و اثرات زیان بارشان را محو نمایید. مهارت حل مسئله ترکیبی نیز سبب می‌ شود تا شما بتوانید چند مسئله مختلف را همزمان و در کنار همدیگر برطرف کرده و آن‌ ها را حل نمایید. در نظر داشته باشید که هر کدام از مشکلات و مسئله‌ ها با یکدیگر متفاوت می‌ باشند. همچنین برخی به قدری پیچیده هستند که به راحتی قابل حل نمی‌ باشند. در این میان شما باید از مهارت‌ های گوناگونی برخوردار باشید تا بتوانید این مشکلات را آنالیز کنید. سپس بهترین راه حل را برای برطرف کردن آن ها ارائه دهید.

  میثم شکری ساز کارآفرین خوش فکر ایرانی

  اهمیت مهارت حل مسئله در روانشناسی

  اهمیت مهارت حل مسئله در روانشناسی بسیار زیاد است‌. بر باور دکتر میثم شکری ساز هر فردی در طول سال‌ های کاریش با مشکلات زیادی مواجه می گردد. باید این فرد توانایی حل این مشکلات را داشته باشد تا بتواند سازمان را در این زمینه کمک کند. پس داشتن این مهارت از اهمیت بالایی برخوردار می‌ باشد. همچنین دارای مزایای زیادی نیز است. داشتن این مهارت‌ ها می‌ تواند غیر ممکن‌ ها را ممکن سازد. شما می‌ توانید کلید حل مشکلات را در دست داشته و با استفاده از راهکار های مختلفی این مشکلات را به بهترین نحو ممکن برطرف کنید.‌ شما با داشتن این مهارت می‌ توانید بر روی چالش‌ های خطرناک نیز غلبه کنید. سپس از روش‌ های بسیار عالی برای برطرف کردن آن ها استفاده نمایید. این مهارت می‌ تواند سبب ایجاد تمایل شود.

  مهارت حل مسئله در روانشناسی

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز همه افراد برای حل مشکلات و انجام کار های مختلف به کسب مهارت حل مسئله می‌ پردازند. اما تنها تعداد کمی از افراد هستند که می‌ توانند از این مهارت‌ ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنند. سپس در مسائل غیر منتظره از آن ها بهره ببرند. اگر شما فردی هستید که می‌ توانید از این مهارت‌ ها به راحتی استفاده کرده و در شرایط حساس از آن ها بهره بگیرید، صد در صد از سمت مافوق خود مورد توجه قرار گرفته و قدردانی می‌ شوید. داشتن این مهارت می‌ تواند به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک بسیار زیادی کند.

  داشتن مهارت حل مسئله در روانشناسی اهمیت زیادی دارد. می‌ تواند به افرادی که اعتماد به نفس ندارند کمک کرده تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. افراد می‌ توانند تمام مشکلات را حلاجی کرده و وقت خود را برای نگرانی در رابطه با این موضوعات هدر ندهند. همچنین بتوانند از این مهارت‌ ها به بهترین نحو ممکن استفاده کرده و مشکلات را برطرف کنند.

  اهمیت مهارت حل مسئله در کودکان

  در نظر داشته باشید که مهارت حل مسئله در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار می‌ باشد. همچنین مهارت حل مسئله در دانش آموزان نیز یک نکته بسیار مهم است که افراد باید به آن دقت کنند.‌ شما می‌ توانید کودک خود را در معرض چالش‌ های مختلف قرار دهید تا بتواند از مهارت حل مسئله کمک گرفته و این مهارت‌ ها را به راحتی آموزش ببیند. در نظر داشته باشید نیازی نیست که در کنار کودک خود بنشینید و این مهارت‌‌ ها را به او آموزش دهید و نکات مختلفی را به او یادآور شوید. شما می‌ توانید کودک را در موقعیت‌ های مختلف قرار دهید تا خود بتواند از این مهارت‌ ها به صورت غریزی استفاده کند. اگر بخواهیم یک مثال برای مهارت حل مسئله عنوان کنیم پیدا کردن اختلافات دو تصویر مثال خوبی است. کودک با پیدا کردن تفاوت‌ های دو تصویر می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی به رشد و پرورش مهارت‌‌ های خود کمک زیادی کند.

  مثال برای مهارت حل مسئله

  همچنین بازی کردن با لوگو نیز یک مثال برای مهارت حل مسئله و راه حل بسیار عالی برای پرورش این مهارت‌ ها می‌ باشد. کودک به این ترتیب می‌ تواند بهترین راه را برای ساختن ساختمان پیدا کرده و از آن استفاده کند. طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز استفاده از پازل نیز یک نکته بسیار مهمی است که باید به آن دقت کنید. سپس برای کودکان خود این وسیله بسیار کاربردی را تهیه نمایید. می‌ توان گفت بازی دوز نیز کودکان را مجبور می‌ کند تا خود را در معرض عواقب کارشان قرار داده و به مرور زمان به کسب مهارت‌ های گوناگون بپردازند.

  یک سری از فعالیت‌ ها برای بزرگسالان جزو فعالیت‌ های پیش پا افتاده و ابتدایی محسوب می‌‌ شوند. اما این فعالیت‌ ها برای کودکان جزو فعالیت‌ های حیاتی هستند و می‌ توانند روش‌ های اصولی بسیار زیادی را به کودکان یاد بدهند. شما به این ترتیب می‌ توانید از این مهارت‌ ها حداکثر استفاده را برده و کودک خود را در جهت درست و یک مسیر اصولی قرار دهید.

  اهمیت مهارت‌ های ارتباطی و تصمیم گیری در حل مسئله

  به گفته دکتر میثم شکری ساز مهارت‌ های تصمیم‌ گیری و مهارت ارتباطی ۲ نوع مهارت بسیار مهم در حل مسئله هستند. یکی از مهارت‌ های مهم در حل مسئله مهارت تصمیم گیری می‌ باشد که می‌ تواند نتایج بسیار خوبی در پی داشته و افراد را در حل مشکلات و مسائل گوناگون کمک کند‌. اگر شما می‌ خواهید مسئله‌ ای را حل کنید باید تصمیمات درستی نیز بگیرید. تصمیمات درست می‌ تواند از به وجود آمدن مشکلات در آینده نیز جلوگیری کرده و شما را در یک مسیر درست و اصولی قرار دهند. اگر می‌ خواهید در این زمینه موفق شوید بهتر است یک زمانی را به انجام برنامه‌ ریزی و پیش نویسی ایده‌ های جدید اختصاص دهید. به این ترتیب در صورت مواجه شدن با مشکلات احتمالی می‌ توانید از خود عملکرد بسیار درست و خوبی نشان دهید و تصمیم گیری آگاهانه‌ ای داشته باشید. یکی دیگر از مهارت‌ های حل مسئله مهارت‌ های ارتباطی می‌ باشند که افراد باید با این مهارت‌ ها نیز آشنایی داشته باشند تا بتوانند عکس العمل درستی از خود نشان دهند. شما برای حل مسئله باید بتوانید از کانال‌ های ارتباطی مناسب بهره ببرید و با افراد دیگر یک ارتباط درست و تعامل منطقی داشته باشید. ارتباطات موثر می‌ تواند کمک کند تا شما سردرگم نشده و بتوانید یک تصمیم گیری درست داشته باشید. همچنین به این ترتیب می‌ توانید رضایت طرفین درگیر مسئله را نیز جلب کرده و دو طرف را راضی نگه دارید

  مهارت حل مسئله در کودکان

  تقویت مهارت‌ حل مسئله

  اگر می‌ خواهید مهارت حل مسئله خود را تقویت کنید باید از روش‌ هایی استفاده نمایید تا در این زمینه موفق شوید. مهمترین روش برای تقویت مهارت حل مسئله در روانشناسی تمرکز روی راه حل است و نه مشکل. این روش یک راه بسیار عالی برای تقویت مهارت‌ های حل مسئله می‌ باشد که دانشمندان علوم اعصاب نیز آن را ثابت کردند. اگر شما بر روی یک مشکل و مسئله بسیار تمرکز کنید به هیچ عنوان نمی‌ توانید برای حل آن راه حلی پیدا کنید.

  دکتر میثم شکری ساز مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره مرکز توسعه آموزشهای مجازی پارس

  در این صورت مغز شما انرژی منفی متصاعد کرده و احساسات منفی ذهن شما را مشغول می‌ کنند تا قدرت تصمیم گیری درست را از شما بگیرند.‌ ساده سازی کار ها نیز یک روش بسیار عالی برای حل انواع مسئله و مشکل است. همه انسان‌ ها تمایل دارند مشکلات و مسائل را پیچیده‌ تر از چیزی که واقعاً است تصور کرده و ببینند. شما برای حل مسئله باید بتوانید مشکلات را ساده کرده و سپس اقدام به حل آن ها نمایید.

  مهارت حل مسئله در دانش آموزان

  به عنوان مثال برای حل مسئله شما یک بار می‌ توانید یک مشکل و مسئله را از دید خود بر روی کاغذ نوشته و آن را ساده‌ تر ببینید. سپس روش‌ های حل آن را در نظر گرفته و برای حل آن قدم بردارید. یه این صورت متوجه می‌ شوید که چقدر راحت و سریع توانستید مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. یک روش عالی دیگر تهیه کردن  یک لیست از همه راه حل‌ ها می‌ باشد. شما با این روش نیز می‌ توانید راه حل‌ هایی که در ابتدا مسخره می‌ آیند را ثبت نمایید. سپس از آن ها به صورت کاربردی استفاده کنید. ثبت راه حل‌ های ممکن می‌ تواند قدرت خلاقیت شما را پرورش دهد. همچنین مهارت‌ های حل مسئله را در شما تقویت کنند. پس نوشتن راه حل‌ های ممکن را دست کم نگیرید. از این روش عالی برای تقویت مهارت خود استفاده کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای