تیپ شخصیتی ISFJ از زبان دکتر میثم شکری ساز

تیپ شخصیتی ISFJ از زبان دکتر میثم شکری ساز
 • طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز اگر بخواهیم خیلی ساده و صریح خدمتتان عرض کنیم، باید بگوییم تیپ شخصیتی نظامی است که بر اساس آن می توانید رفتار انسانی را درک کنید. طبق آزمون شخصیتی مایزر بریگز که بهترین روش برای تعیین تیپ های شخصیتی است، 16 تیپ شخصیتی گوناگون وجود دارد که یکی از آنها تیپ شخصیتی ISFJ است. شاید با خودتان بگویید کدام یک از این تیپ ها بر سایرین برتری دارد؟!

  جالب و در عین حال لازم است بدانید که همه تیپ های شخصیتی موجود به یک اندازه ارزشمند بوده و هیچ یک بر دیگری برتر نیست. چرا که هر کدام در عین بهره مندی از نقاط قوت متعدد و متنوع، نقاط ضعفی دارند که بر کسی پوشیده نیستند.

  آیا می دانید چرا شناخت تیپ های شخصیتی اهمیت دارد؟ اصلا هدف از این کار چیست؟ چرا تلاش می کنیم تیپ های شخصیتی مختلف را بشناسیم؟!

  اگر پاسخ قانع کننده ای برای سوالات فوق الذکر به ذهنتان نمی رسد، تیتر بعدی را به هیچ قیمتی از دست ندهید.

  شخصیت شناسی ISFJ

  هدف شناخت تیپ های شخصیتی

  همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، همه تیپ های شخصیتی به یک اندازه ارزشمند بوده و هر یک دارای نقاط قوت، نقاط ضعف و قابلیت های خاصی هستند. حال این سوال پیش می آید که چرا واجب است 16 تیپ موجود را شناخته و با زیر و بَم آن ها آشنا باشیم؟!   

  از زبان دکتر میثم شکری ساز شناخت تیپ های شخصیتی به ما کمک می کند که شخصیت های گوناگون را به درستی درک کرده و بدین ترتیب بتوانیم به تفاوت هایی که بین افراد مختلف وجود دارد، احترام بگذاریم. در این که هر انسانی منحصر به فرد بوده و از ویژگی هایی خاص برخوردار است، هیچ شکی نیست. اما جالب است بدانید که افراد دارای تیپ های شخصیتی متفاوت رفتارهایی مشابه از خود به نمایش می گذارند. برای مثال کلیه افرادی که در دسته تیپ شخصیتی ISFJ قرار می گیرند، درون گرا، احساسی، حسی و قضاوت گر هستند. موافقید به اتفاق تیپ شخصیتی ISFJ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم؟!

  تیپ شخصیتی

  آشنایی با تیپ شخصیتی ISFJ

  یکی از 16 تیپ شخصیتی که بر اساس شاخص مایزر بریگز تعریف شده، تیپ شخصیتی ISFJ است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که حدود 9 تا 14 درصد از هر جمعیتی را این افراد تشکیل می دهند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این تیپ شخصیتی یکی از رایج ترین تیپ هایی است که در دنیا می بینیم. از کجا معلوم؛ شاید شما هم ISFJ باشید!   

  با ویژگی های تیپ شخصیتی ISFJ بیشتر آشنا شوید!

  افرادی که در این دسته قرار می گیرند، بسیار ساختارمند بوده و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا نظمی خاص را در کلیه ابعاد زندگیشان حفظ نمایند. این افراد بسیار کم حرف و درون گرا بوده و در عین حال شخصیتی نکته بین دارند. آن ها به طرز عجیب و غریبی روی دیگران زوم کرده و از همین رو به خوبی قادر به یادآوری جزئیات رفتار و ظاهرشان می باشند. شاید باورتان نشود، اما حقیقت این است که ISFJ ها خیلی سریع و بدون هیچ دردسری خودشان را با احساسات دیگران وفق می دهند، اما توانایی چندانی در بیان احساسات خود ندارند. البته این موضوع بدان معنا نیست که آن ها قادر به درک احساسات نیستند. چرا که در این زمینه زبانزد خاص و عامند!

  از دید دکتر میثم شکری ساز افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ در هنگام رویارویی با مشکلات زندگی سکوت پیشه می کنند. آن ها در هنگام ابتلا به بیماری یا تجربه مرگ عزیزان دَم نمی زنند تا مبادا اطرافیانشان از این مسئله برنجند! این گروه از اشخاص واقعیت ملموس را بر تئوری ذهنی ارجح می دانند. این موضوع شده که با انجام کار عملی یادگیری بهتر و عمیق تری را تجربه کنند. افراد متعلق به این تیپ شخصیتی معتقدند که ارزش یادگیری در عمل کردن به آن است.

  بر باور دکتر میثم شکری ساز حفظ عادات و سنت ها از مهم ترین خصوصیات این تیپ شخصیتی می باشد. این دسته از افراد در مواجهه با ترک یا تغییر ادعاهایی که گاها حتی ریشه علمی هم ندارند، واکنش های بسیار کندی را از خود به نمایش می گذارند. چرا که آن ها دوست دارند برای وفق دادن خود با تغییرات ریز و درشت وقت کافی صرف نمایند. با این اوصاف می توان گفت که این افراد سازگار بوده و هرچند دیر، اما در نهایت پس از تفکر و صرف وقت؛ خودشان را با تغییرات هماهنگ می کنند! 

  پس از شخصیت شناسی ISFJ وقت آن فرا رسیده که به معرفی نقاط قوت و ضعف این تیپ پرداخته و ویژگی های این تیپ شخصیتی را بیشتر بشناسیم. برای یادگیری یک مطلب جذاب آماده اید؟!

  شخصیت شناسی

  آشنایی با نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی ISFJ  

  نقاط قوت

  • این افراد، افرادی مطمئن هستند.
  • این افراد عمل گرا می باشند.
  • این افراد بسیار حساسند.
  • این افراد بسیار ریزبین هستند.

  نقاط ضعف

  • این افراد علاقه چندانی به مفاهیم انتزاعی ندارند.
  • این افراد از رقابت گریزان هستند.
  • این افرا تمایل چندانی به تغییرات ندارند.
  • این افراد اکثر اوقات از نیازهای شخصی خود غافل می شوند.

  تا بدین جا شخصیت شناسی ISFJ را انجام دادیم. اکنون قصد داریم شغل های مناسب این تیپ را معرفی نموده و بدین ترتیب کار را برای افراد متعلق به این تیپ شخصیتی ساده کنیم!

  شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISFJ

  شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISFJ

  اگر جویای شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISFJ هستید، جای خوبی آمده اید. ما به شما کمک خواهیم کرد که بهترین و مناسب ترین شغل های این تیپ شخصیتی را شناسایی کنید!

  برخورداری از برخی ویژگی های خاص موجب شده که افراد دارای این تیپ شخصیتی برای انجام برخی مشاغل مناسب تر به نظر برسند. همان طور که قبل تر نیز گفتیم، این افراد به سرعت خودشان را با احساسات دیگران وفق داده و با آن ها همزاد پنداری می کنند. این ویژگی افراد متعلق به این تیپ شخصیتی را به گزینه ای ایده آل برای در دست گرفتن زمام مشاغلی در حوزه سلامت روان و مراقبت های درمانی تبدیل نموده است.

  طبق نظر دکتر میثم شکری ساز هرچه از نظم و انضباط تیپ شخصیتی مذکور برایتان بگوییم، کم گفته ایم. بنابراین می توان نتیجه گرفت مشاغلی که با برنامه ریزی، توجه به جزئیات، مدیریت و نقش های اجرایی سروکار دارند، برای این تیپ شخصیتی مناسبند. 

  بر اساس شخصیت شناسی ISFJ مناسب ترین مشاغل برای این تیپ عبارتند از:

  • پرستار
  • مدیر اجرایی
  • معلم
  • حسابدار
  • فعال اجتماعی
  • مراقب کودک
  • دستیار وکیل

  با شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISFJ آشنا شدیم. اکنون زمان آن است که معروف ترین افراد این تیپ شخصیتی جذاب را بشناسیم. تیتر بعدی را از دست ندهید!

  افراد معروف تیپ شخصیتی ISFJ

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای