مدیریت استرس از نگاه دکتر میثم شکری ساز

مدیریت استرس از نگاه دکتر میثم شکری ساز
 • از دید دکتر میثم شکری ساز مدیریت استرس یک نوع مهارت است که تمام افراد در زندگی شخصی خود به آن احتیاج دارند. هر یک از ما باید بتوانیم استرس خود را کاهش دهیم تا به زندگی شادتری برسیم. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مدیریت استرس بپردازیم، پس با ما همراه باشید.   

  مدیریت استرس چیست؟

  به یاد داشته باشید مدیریت استرس یک راه مناسب برای مقابله با استرس می باشد. به گفته دکتر میثم شکری ساز زمانی که فرد درگیر استرس می شود امکان دارد احساس کند که انرژی اش بیشتر شده است. افزایش استرس موجب بالا رفتن کورتیزول در بدن می شود. برخی از برنامه ها می توانند به فرد کمک کنند تا استرس خود را به درستی مدیریت نمایند. روانشناسان بر این باورند که استرس اگر به میزان اندک در فرد وجود داشته باشد ضرری برای فرد ایجاد نمی شود، بلکه می تواند برای او مفید باشد. به طور مثال زمانی که یک کار بسیار مهم انجام می دهید به اندکی استرس احتیاج دارید. استرس در این مواقع به شما کمک می کند تا کارهای خود را سریع تر انجام دهید.

  مدیریت استرس در روانشناسی

  هر فردی باید مهارت مدیریت استرس را زندگی شخصی اش تقویت نماید. استرس اگر کنترل نشود می تواند روی شغل، موقعیت اجتماعی و سلامتی فرد تاثیر زیادی بگذارد. خوب است بدانید استرس های دراز مدت می توانند در زندگی فرد تاثیر مستقیم داشته باشند. در ادامه به راهکارهای مدیریت استرس می پردازیم:

  مسائلی را که نمی توانید تغییر دهید به طور کامل بپذیرید

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز یکی از راه های مدیریت استرس پذیرش مسائلی است که خودتان در آن نقشی ندارید. این مسائل اغلب اوقات اجتناب ناپذیر هستند. به عنوان مثال برخی از مسائل را ما نمی توانیم به تنهایی کنترل کنیم. به همین خاطر زمانی که با این مسائل روبرو شدیم باید از روش های زیر استفاده کنیم:

  • لازم به ذکر است بدانید زمانی که در شرایط استرس زا قرار می گیرید باید قدرت پذیرش تان را تا حد زیادی افزایش دهید. 
  • با فردی صحبت کنید که قابل اعتماد باشد، کسی که بتواند در شرایط حساس آرامش ما را فراهم کند. اگر این فرد را در زندگی تان ندارید می توانید از یک روان درمانگر کمک بگیرید.
  • شما باید بتوانید در شرایط سخت و استرس زا، فرصت های مهم زندگی تان را کشف نمایید. پس از آن می توانید به رشد خود کمک نمایید.
  برای کنترل استرس چه بخوریم

  استرس های روزانه خود را در دفترچه یادداشت کنید

  به گفته دکتر میثم شکری ساز یکی از راهکارهای مدیریت استرس یادداشت کردن مسائلی می باشد که موجب تشدید استرس تان می شود. با گذشت زمان متوجه خواهید شد برخی از عواملی که موجب افزایش استرس شما می شوند، واقعی نیستند. امکان دارد در بیشتر روزها احساس کنید درگیر استرس شدید شده اید، مانند استرس ناشی از فشار درسی در دانشگاه. به همین خاطر زمانی که احساس کردید استرس زیادی دارید آن را در دفترچه یادداشت نمایید. با استفاده از این شیوه می توانید استرس خود را تا حد زیادی کاهش دهید. تلاش کنید در دفترچه تان سوالات زیر را یادداشت کنید:

  • استرس چه احساساتی را در شما ایجاد کرده است؟ خشم؟ترس؟
  • چه عواملی استرس شما را تشدید نموده است؟
  کاهش استرس با دمنوش اسطوخودوس

  مدیریت استرس در روانشناسی

  بر باور دکتر میثم شکری ساز مدیریت استرس در روانشناسی به هیچ عنوان پیچیده و دشوار نیست. برخی از استرس هایی که در طول روز تجربه می کنیم، کاملا طبیعی هستند. برای بررسی مدیریت استرس در روانشناسی به موارد زیر توجه لازم را داشته باشید:

  • تغییرات کوچک در زندگی تان ایجاد کنید: برای اینکه از شرایط استرس زا رها شوید، لازم است که تغییرات کوچکی در زندگی خود به وجود آورید. این کار موجب می شود که استرس شما به خوبی مدیریت شود.
  • یاد گرفتن موضوعات تازه: یکی از راه های مدیریت استرس در روانشناسی این است که چیزهای جدید یاد بگیرید. سعی کنید برای خودتان زمان بیشتری اختصاص دهید. با این کار شما روز به روز شادتر خواهید شد.
  • محدودیت های خود را بشناسید و برای شکست آماده شوید: این قانون را به یاد داشته باشید شما نمی توانید تمام مشکلات جهان را به تنهایی حل نمایید. برخی اوقات مناسب ترین راه حل این است که مشکلات را به حال خود بگذاریم و آنها را رها کنیم. سعی کنید خودتان و محدودیت هایتان را دقیق بشناسید. برخی اوقات پیدا نمودن یک شغل راحت تر از تغییر دادن محل کار می باشد.
  • برای نه گفتن آماده شوید: یکی از راه های مدیریت استرس در روانشناسی این است که به آسانی بتوانیم نه بگوییم. زمانی که دوست ندارید کاری را انجام دهید به راحتی به آن نه بگویید. این کار به شما جرات و شجاعت بیشتری می بخشد. علاوه بر این به کاهش اضطراب تان کمک خواهد کرد.
  دمنوش بابونه، راه های کنترل استرس و تپش قلب

  برای کنترل استرس چه بخوریم؟

  در ادامه به سوال برای کنترل استرس چه بخوریم؟ پاسخ خواهیم داد؟

  کاهش استرس با دمنوش اسطوخودوس

  برای مدیریت استرس می توان از دمنوش اسطوخودوس کمک گرفت. این دمنوش در طب سنتی کاربرد بسیار زیادی دارد. برخی از شرکت های دارویی در محصولات خود از این گیاه آرامش بخش استفاده می کنند.  یکی از مهم ترین ویژگی های این گیاه نسبت به دیگر داروها، ایجاد حس آرامش بخشی آن می باشد. به یاد داشته باشید این گیاه احساس خواب آلودگی در فرد ایجاد نمی کند. به همین خاطر می توانید با خیال راحت این دمنوش را نوش جان کنید. رایحه گیاه اسطوخودوس می تواند در کاهش اضطراب نیز بسیار مفید باشد. لازم به ذکر است بدانید مصرف دمنوش برای موارد زیر نیز مناسب می باشد:

  • عصبانیت
  • اختلالات خواب
  • تشویش
  • اضطراب
  • بی قراری
  کاهش اضطراب و استرس

  کلم بروکلی و کاهش اضطراب و استرس

  برای کاهش اضطراب و استرس می توانید کلم بروکلی مصرف کنید. افرادی که این خوراکی را مصرف می کنند کمتر از سایر افراد درگیر بیماری های قلبی و سرطان می شوند. علاوه بر این اختلالات عصبی نظیر افسردگی و استرس با مصرف کلم بروکلی تا حد زیادی کم می شود. این ماده خوراکی دارای منیزیم می باشد. مصرف زیاد آن با کاهش استرس در خانم ها ارتباط مستقیم دارد.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای