اهمیت کارآموزی در استخدام از نگاه دکتر میثم شکری ساز

اهمیت کارآموزی در استخدام از نگاه دکتر میثم شکری ساز
 • اهمیت کارآموزی در استخدام بر هیچ کس پوشیده نیست. طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز در دنیای امروز که همه فارغ از شرایط و جنسیتشان برای استخدام در یک جایگاه شغلی نان و آب دار تلاش می کنند، گذراندن دوره کارآموزی از اوجب واجبات است. در این که تا به حال بارها و بارها واژه کارآموزی به گوشتان خورده است، هیچ شکی نداریم. اما این که کارآموزی دقیقا به چه معناست، سوالی است که از سوی اکثر قریب به اتفاق خوانندگان این مطلب که به احتمال زیاد شما هم جزئشان هستید، مطرح می شود. راستی کارآموزی یعنی چه؟!

  اگر بخواهیم خیلی ساده و صریح کارآموزی را برایتان تعریف کنیم؛ چنین می گوییم:

  کارآموزی عبارت است از تجربه یک یادگیری حرفه ای. در یک دوره کارآموزی کلیه مهارت های مرتبط با یک شغل یا یک رشته تحصیلی آموزش داده می شود. هدف از کارآموزی خلق فرصتی طلایی برای کسانی است که دوست دارند مهارت های جدید را بیاموزند. این افراد می توانند مهارت های کسب شده را در راستای اشتغالی پولساز مورد استفاده قرار داده و از این طریق به زندگی خود سامان بخشند.

  شاید برایتان عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که کارآموزی مزایای متعدد و متنوع بسیاری را برای کارفرمایان به ارمغان می آورد. آن ها از این راه پای ایده ها و موضوعات خلاقانه را به محل کار باز کرده و به توسعه استعدادها می پردازند. علاوه بر این، کارفرما موارد مذکور را به افرادی که قرار است در سازمانش استخدام نماید، انتقال داده و بدین ترتیب موجبات پیشرفت آنان را فراهم می سازد.

  از زبان دکتر میثم شکری ساز بسیاری از افراد بر این باورند که کارآموزی همان کارورزی است و این دو هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. نظر شما در این رابطه چیست؟! اگر پاسخ جامع و قانع کننده ای برای این سوال به ذهنتان نمی رسد، تیتر بعدی مختص شماست.

  کارآموزی

  تفاوت کارآموزی و کارورزی

  اگر شما هم درست مانند بسیاری از افراد دیگر بر این عقیده اید که کارآموزی تفاوتی با کارورزی ندارد، سخت در اشتباهید. این دو اصطلاح کاملا متمایز بوده و تفاوت های بارزی با یکدیگر دارند. تفاوت هایی که گاها از چشم ما و شما پنهان مانده و عدم آگاهی از آن ها باعث شده که این دو مفهوم را یکی بپنداریم. برای درک راحت تر این مسئله بهتر است به بحث درباره معنای هر یک از این واژه ها پرداخته و بدین ترتیب به تفکر اشتباهمان پایان دهیم.

  کارآموز کیست؟!

  از دید دکتر میثم شکری ساز شخصی که هیچگونه مهارت و تجربه ای ندارد و پس از اتمام دوره تحصیل برای یادگیری مهارت های جدید در دوره های مختلف کارآموزی شرکت می کند، کارآموز است.  

  کارورز کیست؟

  کارورز فردی است که دارای یک سری مهارت ها و تجارب است، اما برای تکمیل مهارت های حرفه ای خود به شرکت در دوره های کارآموزی روی می آورد.

  هدف از کارآموزی

  اهمیت کارآموزی در استخدام

  همان طور که در جریان هستید، هر ساله بر تعداد افرادی که فارغ التحصیل شده و به جمع افراد بیکار و جویای کار ملحق می شوند، افزوده می شود. بسیاری از این اشخاص هیچ پیش زمینه ای از اشتغال نداشته و یا اطلاعات لازم و کافی درباره شرایط کاری رشته خود ندارند. این جاست که اهمیت کارآموزی در استخدام روشن شده و خودنمایی می کند.

  بر باور دکتر میثم شکری ساز کارآموزی یکی از اصلی ترین راه های ارتباطی موجود بین دانشگاه و بازار کار محسوب می شود. از آن جا که اکثر قریب به اتفاق دانشجویان در ابتدای مسیرِ پیدا کردن شغل مناسب با مشکلات کوچک و بزرگ بسیاری رو به رو می گردند، اکیدا توصیه می شود که از اهمیت کارآموزی در استخدام غافل نباشند. در این دوره های شگفت انگیز مهم ترین مهارت های مورد نیاز برای ورود به بازار کار را به صورت عملی و تجربی به علاقه مندان، آموزش می دهند. با این وجود شاهد حضور گسترده نیروهای خلاق، کاربلد و با استعداد در زمینه های شغلی گوناگون خواهیم بود. این مسئله تاثیر به سزایی در رشد شرکت ها و افزایش میزان کارآفرینی دارد.

  به عنوان یکی دیگر از اساسی ترین دلایل اهمیت کارآموزی در استخدام می توان به کاهش چشمگیر هزینه های ناشی از استخدام اشاره کرد. بی شک این موضوع در کمک به مسائل مالی سازمان ها بسیار موثر است.

  استخدام کارآموز

  مزایای کارآموزی

  تا بدین جای کار با مفهوم کارآموزی و دلایل اهمیت کارآموزی در استخدام آشنا شدیم. حال وقت آن فرا رسیده است که مزایای متعدد و متنوع کارآموزی را برشمریم تا بار دیگر بر اهمیت کارآموزی در استخدام مهر تایید بگذاریم.

  • کارآموزی زمینه آشنایی دانشجویان و کارآموزان با محیط های کاری گوناگون و افراد متخصص و خبره را فراهم می سازد. بدین ترتیب این افراد می توانند از تجارب ارزشمند کاربلدان رشته خود بهره مند شده و آن ها را در جهت رشد دانش خویش مورد استفاده قرار می دهند. این گونه امکان اشتغال نیز به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
  • یکی از مهم ترین مزایای کارآموزی که اهمیت کارآموزی در استخدام را تا حد زیادی می افزاید، یادگیری کار گروهی و تیمی است. کارآموزان با شرکت در دوره های کارآموزی نحوه تعامل با دیگران را آموخته و وظیفه شناس می شوند.
  • کارآموزی موجب می شود که فرد با علایق خود آشنا شود و در صورتی که به مهارت آموخته شده علاقه ای نداشته باشد، آن را کنار بگذارد.
  • افرادی که دوره های کارآموزی را می گذرانند، رزومه ای قوی تر داشته و از همین رو شانس بیشتری برای استخدام دارند.
  • اگر بگوییم کارآموزی خودشناسی فرد را بهبود می بخشد، گزاف نگفته ایم. افرادی که در دوره های کارآموزی شرکت می کنند، بهتر از سایرین نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و در جهت رفع آن ها می کوشند.    
  مزایای کارآموزی

  شرکت در دوره های کارآموزی= شانس بیشتر برای استخدام

  طبق نظر دکتر میثم شکری ساز فارغ از این که در چه رشته ای تحصیل کرده اید و چه مدرکی دارید، باید بدانید که بیشتر فرصت های شغلی از آنِ کسانی است که دوره های کارآموزی را گذرانده اند. پس تنها با در دست داشتن یک مدرک دانشگاهی و اندکی دانش تئوری انتظار نداشته باشید که به استخدام شرکت ها و سازمان های صاحب اسم و رسم درآیید. همراه کردن مدرک دانشگاهی با تجربه عملی راه استخدام را برای شما هموار می سازد. اصلا هدف از کارآموزی افزایش شانس استخدام کارآموزان است. چرا که افراد حاضر در دوره های کارآموزی اشتباهات خود را شناسایی کرده، آن ها را اصلاح نموده و با دیدی باز وارد بازار کار می شوند. بی شک طی کردن پله های ترقی در چنین شرایطی بسیار ساده تر خواهد بود!

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای