• December 7, 2023
 • تحقیق و توسعه در سازمان از دید دکتر میثم شکری ساز

  تحقیق و توسعه در سازمان از دید دکتر میثم شکری ساز
 • تحقیق و توسعه در سازمان چیست یک سوالی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند. به گفته دکتر میثم شکری ساز در تحقیق و توسعه به یک سری از مطالعات مربوط به برنامه‌ ریزی محصولات جدید و ایده‌ های نوین پرداخته می‌ شود. معمولا از این اقدامات شرکت‌ ها برای ایجاد نوآوری استفاده می‌ کنند. همچنین شرکت‌ هایی که به دنبال معرفی محصولات جدید هستند به این واحد بسیار اهمیت می‌ دهند. تحقیق و توسعه در سازمان سبب می‌ شود یک مجموعه بتواند به راحتی از رقیبان خود پیشی بگیرد. همچنین با این روش می‌ تواند جایگاه خود را به راحتی در بازار تثبیت کند. سپس بین افراد دیگر مطرح گردد. معمولاً مجموعه و شرکت‌ های بزرگ در صنایع و بخش‌ های مهم از تحقیق و توسعه بسیار استفاده می‌ کنند. معمولاً کارخانه و شرکت‌ های بزرگ از فناوری های پیشرفته روز دنیا استفاده کرده و هزینه زیادی را صرف واحد تحقیق و توسعه خود می کنند تا بتوانند نتایج مورد نیازشان را به دست بیاورند.

  از دید دکتر میثم شکری ساز فعالیت توسعه و تحقیق در سازمان همان نوآوری در دولت و شرکت‌ ها می‌ باشد. این شرکت ها و مجموعه ها بدون این برنامه نمی‌ توانند به فعالیت خود ادامه دهند. برای داشتن نوآوری و خلاقیت حتماً نیاز به این برنامه عالی دارند. با استفاده از برنامه توسعه و تحقیق شرکت‌ ها می‌ توانند به راحتی محصولات جدید تولید کرده و به بازار عرضه کنند. در نظر داشته باشید که این واحد با واحد های دیگر شرکت که دارای فعالیت‌ های عملیاتی هستند متفاوت بوده و مجزا می‌ باشد. این روش سبب به وجود آمدن سود فوری نمی‌‌ شود. اما در دراز مدت می‌ تواند نتایج بسیار عالی در پی داشته باشد. با استفاده از این روش مجموعه ها می‌ توانند به سودآوری بلند مدت خود نیز کمک زیادی کنند.

  شاخص های واحد تحقیق و توسعه

  بررسی واحد تحقیق و توسعه در سازمان

  طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز در کشور های اروپایی واحد تحقیق و توسعه در سازمان به واحد تحقیقات توسعه فناوری شناخته می‌ شود. این واحد می‌ تواند به فعالیت‌ های خلاقانه اشاره کند. سپس سبب به وجود آمدن محصولات جدید شود. در نظر داشته باشید که این واحد با فعالیت‌ های دیگر شرکت‌ متفاوت است. این روش نمی‌ تواند سبب به وجود آمدن سود فوری شود. افراد باید به آن به چشم یک سرمایه‌ گذاری بلند مدت نگاه کنند. یک نکته بسیار مهمی که در این واحد باید به آن دقت کنید ریسک بسیار بالای آن است. همچنین بازدهی نامشخصی دارد که شما باید به این موضوع نیز توجه نمایید. دانستن شاخص های واحد تحقیق و توسعه برای به دست آوردن سهام بیشتر بازار اهمیت بسیار زیادی دارد. البته این کار از طریق بازاریابی انجام می‌ شود. افراد باید به این بازاریابی تسلط داشته باشند تا بتوانند سهم بیشتری از بازار را از آن خود کنند.

   زمانی که صحبت از نوآوری و توسعه می‌ شود معمولاً افراد موضوع پیشرفت را مطرح می‌ کنند. همچنین به دنبال تولید محصولات جدید و اصلاح محصولات قبلی هستند. این واحد برای بسیاری از شرکت‌ ها مانند یک پله ترقی بوده و یک راه بسیار عالی برای رشد آن‌ ها محسوب می‌‌ شود. در این واحد باید هزینه‌ های مختلفی صرف تحقیقات و آزمایشات شوند. البته در نظر داشته باشید که این واحد نیاز به پشتیبانی قوی دارد. افراد حرفه‌ ای باید این کار را انجام دهند تا هیچ مشکلی به وجود نیاید و درصد ریسک کار نیز کاهش پیدا کند. در این واحد یک نمونه سازی و شبیه‌ سازی از محصول مورد نظر انجام می‌ شود تا قبل از به ورود به بازار تمام جوانب محصول سنجیده شود. سپس محصول نهایی تولید و به بازار عرضه گردد. محصول جدید می‌ تواند خواسته و نیاز های افراد را به صورت کامل برآورده کند.

  بررسی اهداف تحقیق و توسعه

  تحقیق و توسعه چیست یک سوال اساسی می باشد. در نظر داشته باشید که واحد تحقیق و توسعه در سازمان می‌ تواند فناوری جدید را به وجود آورده و سبب شود که بازار رقابت بسیار رونق بگیرد. از نظر دکتر میثم شکری ساز در تمام کشور ها واحد تحقیقات سازمان‌ ها به منظور رسیدن به اهداف مشخصی دایر می‌ گردند. نتایج این روش می‌ تواند بسیار درخشان و عالی باشد. اما ممکن است روند انجام و پیاده‌ سازی آن تا حدودی سخت و پیچیده باشد و افراد نتوانند به راحتی این کار را انجام دهند. هدف اصلی این کار خلق کردن ایده‌ های جدید و مبتکرانه است.

  اهداف تحقیق و توسعه

  همچنین تحقیق و توسعه در سازمان می‌ تواند بهره‌ وری‌ محصول و تولید آن را افزایش دهد. این واحد می‌ تواند سبب بهبود کیفیت محصولات شده و خدمات فعلی که به افراد ارائه می‌ شود را تا حدود بسیار زیادی بهبود بخشد. همچنین سبب ارائه محصولات و خدمات جدید می‌ شود و می‌ تواند باعث افزایش طول عمر محصولات نیز شود. یکی دیگر از اهداف تحقیق و توسعه درک نیاز های بازار و خواسته‌ های افراد می‌‌ باشد. این واحد می‌ تواند به درک بهتر و کشف بهترین نیاز ها پرداخته و با توجه به این خواسته‌ ها محصول و خدمات را به بازار و گروه‌ های هدف ارائه دهد.

  بررسی اهمیت تحقیق و توسعه در سازمان

  در نظر داشته باشید که اجرای تحقیق و توسعه در سازمان دارای مزایای زیادی است.‌ فعالیت‌‌ هایی از این دست سبب می‌ شوند تا سازمان ها بتوانند یک محیط بسیار عالی ایجاد کرده و در این محیط پس از نقد و بررسی به اهداف خود برسند. واحد تحقیق و توسعه این امکان را به افراد می‌ دهد تا بتوانند از طریق یک سری روش‌ های بسیار عالی و کارآمد با نوسانی که در بازار به وجود می‌ آید هماهنگ شده و تطبیق پیدا کنند. در نظر داشته باشید که از طریق این واحد می‌ توان محصولات جدیدی که سازمان‌ ها و شرکت‌ ها تولید کردند را به راحتی ثبت اختراع نمود. به این ترتیب شرکت می‌ تواند وارد بازار رقابتی شده و مزایای بسیار زیادی به دست آورد.

  تحقیق و توسعه چیست،

  سپس موقعیت خود را در بازار تثبیت کرده و فروش خود را افزایش دهد. به گفته دکتر میثم شکری ساز کاهش هزینه‌ ها هم به نفع تولید کننده و هم به نفع خریدار می‌ باشد. تولید کننده‌ ها می‌ توانند با هزینه‌ های بسیار پایین‌ تر محصول مورد نظر را تولید و به بازار عرضه کنند. به این صورت نیز می‌ توانند سود خود را کاهش داده و در بازار رقابتی نتیجه بسیار خوبی به دست آورده و مشتریان را جذب بازار خود کنند.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای