قانون مورفی از نگاه دکتر میثم شکری ساز

قانون مورفی از نگاه دکتر میثم شکری ساز
 • دکتر میثم شکری ساز معتقد است قانون مورفی یک اصل عام است که می‌گوید “هر چیزی که اشتباه کند، اشتباه خواهد کرد”. این قانون بیانگر این است که وقوع یک خطا یا مشکل ممکن است منجر به وقوع خطاها و مشکلات دیگری شود. قوانین مورفی در ابتدا به صورت یک قاعده عمومی در رابطه با مهندسی و تکنولوژی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما در حال حاضر در انواع مختلفی از زمینه ‌ها از جمله روابط انسانی و رویدادهای روزمره نیز به کار می ‌روند. استناد به قوانین مورفی، برخی از اصول و رویکردهایی که می ‌توان برای جلوگیری از وقوع مشکلات و خطاها در نظر گرفت عبارتند از:

  – برنامه ‌ریزی مناسب و مدیریت زمان به منظور جلوگیری از تاخیرها و اشتباهات.

  – استفاده از روش ‌ها و تکنیک ‌های کنترل کیفیت برای تشخیص و رفع خطاها.

  – مراقبت از تجهیزات و وسایل و نگهداری و تعمیر منظم آنها.

  – آموزش و آگاهی کارکنان در مورد روش ‌ها و فرآیندهای صحیح کار.

  – استفاده از تکنولوژی و نرم ‌افزارهای قدرتمند جهت کاهش اشتباهات انسانی.

  به طور کلی، قانون مورفی یک یادآور است که همه ما باید هوشیاری و دقت لازم را در کارهایمان نشان دهیم تا اشتباهات و مشکلات بیشتری را پیشگیری کنیم.

  دکتر میثم شکری ساز مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره مرکز توسعه آموزشهای مجازی پارس

  14 قانون مهم مورفی

  قانون مورفی، یک قانون غیررسمی است که در زندگی روزمره و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.  از نظر دکتر میثم شکری ساز با وجود اینکه لیست کامل قوانین مورفی در دسترس نمی باشد، اما در ادامه به 14 قوانین مورفی اشاره خواهیم کرد.

  1. قانون آینده: لبخند بزن، فردا روز بدتری خواهد بود.
  2. قانون باران: در کمال ناباوری، زمانی باران می ‌آید که روز قبل ماشین خود را به کارواش برده باشید.
  3. قانون تحویل: دقیقا در روزی که قصد دارید گزارش یا پروژه خود را به رئیسان تحویل دهید، مشکلی در آن به وجود می‌آید.
  4. قانون ترافیک: همیشه در لحظاتی که عجله دارید، ترافیک بیشتری خواهید داشت.
  5. قانون تلفن: همیشه زمانی که شما در حالتی هستید که نمی ‌توانید تماسی را بپذیرید، تلفن شما زنگ خواهد زد.
  6. قانون لکه: زمانی که می‌ خواهید لکه روی لباس خود را پاک کنید، لکه به جای دیگری منتقل می ‌شود.
  7. قانون پمپ بنزین: هنگام ورود به پمپ بنزین، جایگاهی که انتخاب می ‌کنید، کند تر و طولانی ‌تر از جایگاه ‌های دیگر خواهد بود.
  8. قانون بقای کثیفی: برای تمیز کردن هر چیزی، چیز دیگری باید کثیف شود.
  9. قانون دسترسی: اگر چیزی خراب یا اشتباه شود، حتما تقصیر آقای مورفی است.
  10. قانون بدشانسی: هر کسی که همواره بدشانسی می ‌آورد، مشمول قانون مورفی است.
  11. قانون ضایع شدن: احتمال آنکه کاری را که انجام می ‌دهید، دیگران ببینند، نسبت مستقیم دارد با میزان احمقانه بودن آن کار.
  12. قانون پیچیدگی: هر کاری که می ‌تواند پیچیده شود، پیچیده خواهد شد.
  13. قانون تصادف: اگر چیزی بتواند برعکس اتفاق بیفتد، اتفاق خواهد افتاد.
  14. قانون لذت: زمانی که شما لذت می‌ برید، همیشه زمان به سرعت می ‌گذرد.
  لیست کامل قوانین مورفی

  لیست کامل قوانین مورفی

  به عقیده دکتر میثم شکری ساز نمی توان لیست کامل قوانین مورفی را ارائه داد، زیرا بیشتر بر اساس تجربه ‌ها و ملاحظات عمومی تشکیل شده و به تدریج در اعتبار و شهرت جمعی قرار گرفته اند. لیست کامل قوانین مورفی در دسترس نمی باشد و دلیل آن همان مواردیست که در بالا ذکر کردیم. با این حال، در زیر تعدادی از قوانین مورفی رایج آورده شده است:

  1. قانون اول مورفی: “اگر چیزی اشتباه کند، اشتباه خواهد کرد.” یعنی وقوع یک خطا یا مشکل ممکن است منجر به وقوع خطاها و مشکلات دیگری شود.

  2. قانون دوم مورفی: “همه چیز طولانی ‌تر از زمان پیش ‌بینی شده طول خواهد کشید.” یعنی در بسیاری از موارد، زمان مورد نیاز برای انجام یک کار بیشتر از زمان پیش ‌بینی شده خواهد بود.

  3. قانون سوم مورفی: “همه چیز بدتر از آنچه ممکن است، بدتر خواهد شد.” یعنی اگر چیزی بدتر از حالتی که ممکن است تصور کنید، بد شود، آن هم می‌ تواند بدتر شود.

  4. قانون چهارم مورفی: “اگر چیزی از دست برود، آن چیزی است که بیشترین ارزش را دارد.” یعنی آنچه که از دست می‌رود، معمولا چیزی است که برای ما بیشترین اهمیت و ارزش را دارد.

  5. قانون پنجم مورفی: “اگر چیزی از نظر شما امکان پذیر است، احتمالا اشتباه است.” یعنی اگر چیزی که به نظر می ‌رسد که به سادگی امکان پذیر است، ممکن است نادرست یا اشتباه باشد.

  آیا قوانین مورفی حقیقت دارد

  آیا قانون مورفی حقیقت دارد

  شاید برای برخی افراد جای سوال باشد که آیا قوانین مورفی حقیقت دارد؟ از نگاه دکتر میثم شکری ساز قانون مورفی نهایتا یک اصل عام و قاعده ‌ای است که بر اساس تجربه‌ ها و ملاحظات عمومی تشکیل شده است. این قانون می‌ تواند در برخی مواقع و به طور عمومی درست باشد، اما نمی ‌توان آن را به عنوان یک قاعده قطعی و محکم در نظر گرفت. به عبارت دیگر، قوانین مورفی ممکن است در برخی مواقع درست و در موارد دیگر ممکن است نادرست باشند. در واقع، این قانون بیشتر نشان می ‌دهد که در زندگی همیشه می‌ توانند خطاها، مشکلات و عوامل ناخواسته رخ دهند. اما این نمی ‌تواند به معنای ثابت بودن این خطاها و مشکلات در همه مواقع باشد.

  با توجه به پاسخی که در جواب سوالآیا قوانین مورفی حقیقت دارد ارائه دادیم می توان گفت در بسیاری از مواقع، با برنامه ‌ریزی مناسب، دقت و هوشیاری، می ‌توان از وقوع خطاها و مشکلات جلوگیری کرد یا آنها را به حداقل رساند. بنابراین، برای جلوگیری از وقوع خطاها و مشکلات، معمولا بهتر است اقدامات مناسبی انجام دهید، از طریق برنامه ‌ریزی، آموزش، کنترل کیفیت و استفاده از تجربیات گذشته. البته همچنان ممکن است وقوع خطاها و مشکلاتی که پیش‌بینی نشده‌ اند امکان پذیر باشد، اما قوانین مورفی به تنهایی نمی ‌توانند قاعده ‌ای دقیق و قطعی را تعیین کنند.

  میثم شکری ساز یکی از برترین و موفق ترین کارآفرینان جوان کشور

  رابطه‌‌ی ادوارد مورفی و قوانین مورفی

  قانون مورفی یا قوانین مورفی یک زبانزد رایج در فرهنگ غربی است که می‌گوید “هر خطای ممکن رخ خواهد داد” این قانون بر اساس ایده‌ ای است که همه چیزها در بدترین و نامناسبترین زمان به خطا می ‌روند و کارها را لنگ می‌گذارند. طبق گفته دکتر میثم شکری ساز قوانین مورفی به نوعی به بدشانسی و عدم قطعیت در زندگی اشاره دارند و معمولا وقتی کسی همواره بدشانسی می‌آورد، او را مشمول قوانین مورفی می‌نامند. قوانین مورفی نخستین بار در سال 1949 توسط ادوارد مورفی، مهندس نیروی هوایی آمریکا و محقق نظریه آشوب، مطرح شدند. این قوانین به طور عمومی به معنای این هستند که، هر چیزی که می ‌تواند بدترین حالت را بپذیرد، در مناسبترین زمان این اتفاق خواهد افتاد. قانون مورفی به صورت متعددی در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، قوانین مورفی به تفکرات و رفتارهای آدمی برمی‌گردند و گاهی برای اثبات خود از قوانین فیزیکی یا احتمالات ریاضی استفاده می‌کنند. این قانون به ما یادآوری می‌کند که بجای تمرکز بر اتفاقات منفی و بدشانسی، به اتفاقات مثبت و موفقیت ‌هایمان تمرکز کنیم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای