موفقیت در مصاحبه شغلی از دید دکتر میثم شکری ساز

موفقیت در مصاحبه شغلی از دید دکتر میثم شکری ساز
 • به گفته دکتر میثم شکری ساز موفقیت در مصاحبه شغلی به عوامل متعددی بستگی دارد و می تواند به راحتی سرنوشت فرد را تعیین نماید. برای اینکه در مسائل شغلی موفق شوید لازم است که با نکات و اصول مرتبط با آن به خوبی آشنا شوید. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی موفقیت در مصاحبه شغلی بپردازیم، پس با ما همراه باشید.     

  نگاهی به موفقیت در مصاحبه شغلی

  طبق نظر دکتر میثم شکری ساز برای موفقیت در مصاحبه شغلی فرد نیاز دارد تا تجربیات و توانایی های خود را به صورت کامل نشان دهد. در ادامه این موضوع را به طور کامل بررسی می کنیم:   

  پرسیدن سوالات مناسب

  بر باور دکتر میثم شکری ساز از رازهای موفقیت در مصاحبه شغلی می توان به پرسیدن سوالات مناسب اشاره نمود. به یاد داشته باشید پیش از اینکه مصاحبه آغاز شود فهرستی از سوالاتی که قرار است بپرسید آماده نمایید. بهتر است سوالات تان در خصوص فرهنگ سازمانی، اهداف و چالش های شرکت باشد. به هیچ عنوان از مصاحبه کننده سوالات تکراری نپرسید.

  پرسیدن سوالات مناسب

   درباره نقاط ضعف، قوت و نحوه پیشرفت و رشدتان صحبت کنید

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز از رمز و رازهای موفقیت در مصاحبه شغلی می توان به صحبت کردن درباره نقاط قوت و ضعف اشاره کرد. شما باید در زمینه های حرفه ای و آموزشی صحبت های لازم را انجام دهید.

  بیان کردن تجربیات و دستاوردهای قبلی خود

  از رازهای موفقیت در مصاحبه شغلی می توان به بیان تجربیات و دستاوردهای خود اشاره نمود. تلاش کنید مثال های واضحی از تجربیات تان ارائه دهید. شما باید اطلاعات خود را به صورت دقیق در رزومه تان وارد نمایید.  

  دریافت بازخورد از همکاران و دوستان

  طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز یکی از رازهای مهم موفقیت در مصاحبه شغلی تمرین زیاد می باشد. در پروسه استخدام و کاریابی اصلی ترین و مهم ترین مرحله مصاحبه شغلی این مورد است. پیش از مصاحبه سعی کنید برای پاسخ دادن به سوالات تمرین نمایید. برای این کار می توانید از همکاران یا دوستان تان کمک بگیرید تا بتوانند نقش مصاحبه کننده را ایفا نمایند. تلاش کنید پاسخ هایتان را به شکل تلفنی یا آنلاین ارائه نمایید. در زمان تمرین به لبخند زدن، زبان بدن، حالت بدن و لحن صدا توجه لازم را داشته باشید. بعد از تمرین باید از همکار یا دوست تان بخواهید که نظرشان را بیان کند. از آنها بپرسید که آیا پاسخ های شما قانع کننده و قابل فهم هستند یا خیر؟

  آشنا شدن با تکنیک های مصاحبه رفتاری

  آشنا شدن با تکنیک های مصاحبه رفتاری

  از رازهای موفقیت در مصاحبه شغلی می توان به آشنا شدن با تکنیک های مصاحبه رفتاری اشاره کرد. مصاحبه رفتاری زمانی انجام می شود که مصاحبه کننده در خصوص چالش های شغلی از شما سوالات زیادی می پرسد. شما باید درباره مهارت ها و توانایی هایتان به کارفرما توضیح دهید. علاوه بر این آشنایی با سوالات مصاحبه رفتاری به فرد کمک می کند تا بتواند مصاحبه شغلی خوبی داشته باشد و بهتر عمل نماید.

  بهتر است درباره شرکت تحقیق کنید

  تحقیق کردن درباره ارزش های شرکت، می تواند اطلاعات شما را بالا برد. شما حتما باید درباره کارکنان شرکت اطلاعات لازم را کسب نمایید. اگر شرکت مورد نظر شما دارای شبکه های اجتماعی خاصی باشد می توانید برای پاسخ به سوالات خود از این شبکه ها کمک بگیرید.

  آن تایم بودن

  برای اینکه در مصاحبه شغلی به موفقیت برسید یکی از شرایط مهم، آن تایم بودن است. شما باید سر ساعت به مکان مصاحبه برسید. به موقع بودن به معنای این است که می توانید پنج تا ده دقیقه زودتر به مکان مورد نظر خود برسید، زیرا باید با مکان مصاحبه به خوبی آشنا شوید. شما باید به ترافیک نیز توجه کنید. لازم ب ذکر است بدانید باید آرامش خود را زمان مصاحبه حفظ کنید و سعی کنید به هیچ عنوان استرس نداشته باشید.

  تحقیق کردن درباره ارزش های شرکت

  با مصاحبه کننده ارتباط صمیمی ایجاد نمایید

  ایجاد ارتباط صمیمی با مصاحبه کننده می تواند به شما در مصاحبه شغلی کمک زیادی کند. زمانی که در مصاحبه شغلی حضور پیدا می کنید لازم است که با مصاحبه کننده ارتباط درست برقرار نمایید. فراموش نکنید که خودتان را باید معرفی کنید. ایجاد یک رابطه صمیمی و گرم می تواند شانس شما را در استخدام شغلی بالا ببرد. افراد شاغل در منابع انسانی قصد دارند افرادی را استخدام کنند که فرهنگ سازمان را به شکل دقیق و درست درک نمایند.

  در مصاحبه کاری چگونه صحبت کنیم؟

  در این بخش از مقاله قرار است به سوال در مصاحبه کاری چگونه صحبت کنیم؟ پاسخ دهیم. در جلسات مصاحبه شغلی، مصاحبه کننده می تواند فرد را از روی حرف هایش ارزیابی نماید. تنها موضوعی که برای مصاحبه کننده اهمیت دارد پاسخ های درست فرد می باشد. به همین خاطر لازم است با اعتماد به نفس حرف بزنید و به سوالات او پاسخ های قاطع  بدهید.  یکی از ویژگی های یک کارمند خوب فن بیان درست است. ارتباط مناسب با دیگران برای هر کارفرمایی مهم و ضروری می باشد. به همین خاطر باید روی فن بیان تمرکز کنید و برای هر گونه سوالی آمادگی خود را اعلام نمایید.

  در پاسخ به سوال در مصاحبه کاری چگونه صحبت کنیم؟ باید بدانید شما باید لحن آرام و دلنشینی داشته باشید. به یاد داشته باشید اگر درگیر اضطراب باشید این حالت ممکن است روی تارهای صوتی شما اثر بگذارد. پس از آن شنونده صدای شما را به شکل آزار دهنده می شنود. به همین خاطر روی تلفظ کلمات خود دقت نمایید. باید به گونه ای صحبت کنید که مصاحبه کننده همه کلمات تان را دقیق درک نماید. به هیچ عنوان نباید صحبت های شما برای او نامفهوم و گنگ باشد.

  آن تایم بودن

  در مصاحبه کاری چگونه صحبت کنیم؟ این سوال بسیار مهم و ضروری می باشد. به یاد داشته باشید پس از پایان مصاحبه، مصاحبه کننده باید به صحبت های شما توجه کند. به همین خاطر روی پاسخ هایی که می دهید تمرکز کافی داشته باشید. مهارت های خود را به صورت دقیق برای کارفرما بیان کنید. بیان مهارت ها شانس قبولی شما را افزایش می دهند.    

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای