اصول کار تیمی از زبان دکتر میثم شکری ساز

اصول کار تیمی از زبان دکتر میثم شکری ساز
 • اصول کار تیمی را بشناسید و بدین ترتیب موفقیت کسب و کارتان را تضمین کنید. شاید برایتان عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که کار تیمی دی اِن اِی موفقیت سازمان شماست. طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز اگر به یکه تازی عادت دارید و از کارهای تیمی گریزانید، هیچگاه شاهد تحقق رویای شیرین دستیابی به موفقیت های بزرگ نخواهید بود. از قدیم الایام گفته اند یک دست صدا ندارد. اهمیت این ضرب المثل را تنها زمانی با پوست و استخوان درک می کنید که جای خالی هم تیمی های کاربلد را در اطرافتان خالی ببینید و طعم گَس شکست های پی در پی را بچشید!

  نتایج تحقیقات انجام شده در رابطه با اهمیت کار تیمی حاکی از آن است که ایجاد فضای مشارکت تیمی در محیط های کاری زمان اجرای پروژه را تا 20 درصد کاسته و نوآوری و سودآوری در سازمان را تا 15 درصد افزایش می دهد. چه چیزی بهتر از این؟ یک تیر و چند نشان طلایی!

  یک سوال اساسی؛ چقدر با مفهوم کار تیمی آشنایی دارید؟! آیا منظور از کار تیمی همان کار گروهی است؟!

  آشنایی مختصر و مفید با مفهوم کار تیمی

  به عقیده بسیاری از افراد و مدیران منظور از کار تیمی همان کار گروهی است. شاید برایتان عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که چنین نبوده و کار تیمی و گروهی از زمین تا آسمان با یکدیگر متفاوتند. از زبان دکتر میثم شکری ساز عدم اطلاع کافی از مفهوم دو واژه فوق الذکر گاها دردسرساز شده و سازمان ها را به بیراهه سوق می دهد. از همین رو اکیدا توصیه می شود که مو را از ماست کشیده و سیر تا پیاز این واژه ها را بیاموزید.

  خُب حالا می رویم سراغ بررسی مفهوم کار تیمی، کار گروهی و تفاوت های آنان!

  همه ما می دانیم که از جمع شدن عده ای از افراد در کنار یکدیگر یک گروه تشکیل می شود. اگر اعضای این گروه هدف خاص و مشترکی را دنبال کنند، از آن ها به عنوان یک تیم یاد می شود. در غیر این صورت آن ها صرفا یک گروه از افرادند که بدون هیچ هدف و برنامه ای گرد هم جمع شده اند!  

  از دید دکتر میثم شکری ساز اعضای یک تیم افرادی هم عقیده هستند که بر روی ارزشی مشخص متمرکز شده و برای دستیابی به هدفی معین تلاش می کنند. در صورتی که یکی از اعضا به هر دلیلی حضور نداشته باشد، مشکلات و نوساناتی در هدف نهایی ایجاد می گردد. این در حالی است که اعضای گروه به دنبال ارزشی خاص نبوده و شخصیت مستقل تری دارند. از همین رو عدم حضور آن ها دردسر خاصی را در پی نخواهد داشت!

  حال که با مفهوم کار تیمی و کار گروهی آشنا شدیم، زمان آن فرا رسیده که اهمیت کار تیمی در سازمان را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. پس از آن سراغ اصول کار تیمی رفته و از فرهنگ و مهارت کار تیمی برایتان صحبت خواهیم کرد. موافقید؟!

  کار تیمی

  اهمیت کار تیمی در سازمان

  آنچه موجب شده که بسیاری از سازمان های مطرح دنیا به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند، عدم غفلت از اهمیت کار تیمی در سازمان است. در صورتی که کارکنان یک سازمان از اهمیت کار تیمی آگاه بوده و اصول کار تیمی را بلد باشند، فضای بهتری برای رشد و پیشرفت در اختیار خواهند داشت. اگر روحیه کار تیمی بالایی دارید، غیرممکن است در مسیر رشد قرار نگیرید. پس اصول کار تیمی را بیاموزید و خیال خودتان و سازمانتان را راحت کنید.

  اگر شما روحیه کار تیمی داشته باشید، اما همکارانتان چنین نباشند؛ چه خواهد شد؟!

  توجه داشته باشید که سازمان تنها در صورتی با کار تیمی به بهشتی برین تبدیل می گردد که همه اعضای تیم چنین روحیه ای داشته باشند، نه صرفا یکی، دو نفر. اگر قرار باشد یکی، دو نفر مسئولیت کار را بر عهده بگیرند، به صورت مداوم اوضاع سازمان را پیگیری نمایند و برای پیشبرد اهداف وظایف سایرین را انجام دهند، نتیجه مطلوب نبوده و تیم دوام چندانی نخواهد داشت!

  جالب است بدانید که انجام کارها به صورت تیمی مزایای بسیاری را برای سازمان شما به ارمغان می آورد. مایلید به اتفاق با برخی از مهم ترین مزایای کار تیمی در سازمان آشنا شویم؟!

  فرهنگ کار تیمی

  مزایای باور نکردنی کار تیمی در سازمان

  ¯   افزایش بازدهی

   در صورت انجام امور به صورت تیمی بازدهی کارکنان و در نتیجه راندمان کاری به طور قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. بی شک این موضوع تاثیر غیر قابل انکاری در موفقیت سازمان خواهد داشت.

  ¯   ایجاد علاقه در میان اعضای تیم

  روابط میان اعضای یک تیم بسیار دوستانه، عالی و بی نقص است. در چنین فضایی کارها به خوبی پیش رفته و رضایت شغلی موج می زند.

  ¯   افزایش حس اعتماد در میان اعضای تیم

  وجود علاقه میان اعضای تیم، موجب ایجاد حس اعتماد در بین آن ها می شود. مگر می شود کسی را دوست داشت و به او بی اعتماد بود؟!

  ¯   افزایش تمرکز

  افزایش تمرکز یکی از اصلی ترین ثمره های کار تیمی در سازمان است. هرچه تمرکز افزایش یابد، میزان بازدهی بیشتر شده و احتمال موفقیت سازمان افزون خواهد شد.

  ¯   ایجاد تعهد کاری

  احساس علاقه، رضایت، امنیت، اعتماد و… در محیط کاری تعهد کاری کارکنان و وظیفه شناسی آنان را در پی خواهد داشت.

  مهارت کار تیمی

   آشنایی با اصول کار تیمی

  کار تیمی درست مانند هر کار دیگری اصول مشخصی دارد که عدم تبعیت از آن ها می تواند مشکل ساز شود. اگر این اصول را بدون کم و کاست در جهت تحقق اهداف و ارزش های سازمان اجرا نمایید، موفقیت از آنِ شما خواهد بود.

  مهم ترین اصولی که رعایت آنان برای مثمر ثمر واقع شدن کار تیمی الزامی است، عبارتند از:

  ¯   همکاری و مشارکت میان اعضا

  همدلی، همکاری و مشارکت مطلوب اعضای تیم در راستای انجام وظایف یکی از اصلی ترین اصولی است که رعایت آن در کار تیمی الزامی به نظر می رسد. اعضای تیم می بایست مصلحت تیم را بر مصلحت خود ارجح دانسته و برای موفق شدن از جان مایه بگذارند.  

  ¯   ارتباطات میان اعضا

   کلیدی ترین عاملی که موفقیت سازمان را تضمین می کند، اتحاد میان اعضا است. آنچه باعث پدید آمدن اتحاد در تیم می گردد، ارتباطات میان اعضا است. بنابراین سعی کنید در انجام امور تیمی رک و راست بوده، با هر یک از هم تیمی هایتان به زبان خودش صحبت کنید و اطلاعات لازم را به یکدیگر منتقل نمایید.

  ¯   انضباط

   برقراری نظم و انضباط یکی دیگر از مهم ترین اصول کار تیمی است. در صورتی که نظم و انضباط در تیم به راه باشد، هر کاری در زمان مناسب و به صحیح ترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

  ¯   آگاهی از وظایف

  آگاهی از وظایف اصلی است که عدم رعایت آن می تواند در کار تیمی اختلال ایجاد نماید. ضروری است که هر یک از اعضای تیم از وظایف خود آگاه بوده و آن ها را به درستی انجام دهند.

  ¯   فداکاری

  طبق نظر دکتر میثم شکری ساز آنچه اعضای یک تیم را درست مانند اعضای یک خانواده کنار هم نگه می دارد، از خود گذشتگی و فداکاری است. اگر می خواهید یک کار تیمی موفق را تجربه کنید، سیاست بازی را کنار بگذارید و وفاداری پیشه کنید.

  ¯   پیگیری

   اعضای یک تیم برای رسیدن به موفقیت می بایست دست از کار نکشیده و با پیگیری مداوم تا رسیدن به هدف با مشکلات بجنگند.

  فروشگاه مواد غذایی ارگانیک هول فرندز مارکت نمونه ای از کار تیمی موفق است که با رعایت اصول فوق به اوج شهرت رسیده است. دوست دارید شما هم به یکی از نمونه های موفق کار تیمی تبدیل شوید؟!

  این که کاری ندارد. اصول بالا را به کار بگیرید و موفقیت را مهمان همیشگی کسب و کارتان کنید!

  نمونه ای از کار تیمی موفق

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای